Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Chovan: Menovanie chemika ministrom bolo vrcholom cynizmu

Chovan: Menovanie chemika ministrom bolo vrcholom cynizmu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Politické strany skôr výnimočne prejavujú záujem o poľnohospodárstvo. V
ostatnom, predvolebnom, období vidíme aktivitu najmä zo strany KDH, Mostu-Híd, SAS alebo SNS. Iné politické strany sú skôr výnimkou.

SNS už túto sobotu pripravuje v Poprade konferenciu s názvom „Revitalizácia slovenského vidieka.“ Portál poľnoinfo.sk oslovil v tejto súvislosti Vladimíra Chovana, bývalého ministra a člena odborného kabinetu SNS. Na konferencii vystúpi s hlavným referátom.  

Čo si od spomínanej konferencie sľubujete?

SNS považuje komplexný rozvoj slovenského vidieka za svoju prioritu. Pritom netvrdíme, že prioritnými budú pre nás všetky rezorty, alebo všetky oblasti riadenia štátu. Budeme sa hlavne venovať oblastiam, v ktorých sme nateraz schopní zostaviť najkvalitnejšie tímy, a tiež tomu, čo za dôležité považujú naši členovia. Ak ako strana budeme definovať niekoľko priorít, táto medzi nimi určite bude. Politické strany sa k rezortu pôdohospodárstva v posledných pätnástich rokoch správali horšie, ako k nechcenému dieťaťu. SMK postavilo do čela rezortu 31-ročného Zsolta Simona. Bez bazálnej prípravy. Nie neprávom je dodnes označovaný za ministra odchyteného na ulici. Strana SMER vo svojom prvom vládnom období podhodila nezaujímavý rezort koaličnému partnerovi. A vrchol cynizmu voči celému odvetviu preukázal v druhom vládnom období predseda strany Fico menovaním chemického profesora ministrom pôdohospodárstva. Ostatné politické strany na Slovensku odsunuli vidiek a pôdohospodárstvo na vedľajšiu koľaj. Nové strany, založené na marketingových schémach, odborné témy a problémy ani nezaujímajú, ani nie sú schopné ich riešiť.

Vráťme sa ku konferencii.

Teší nás veľký záujem odbornej a laickej verejnosti o konferenciu. Prvýkrát prichádza politická strana s odbornou konferenciou pred tým, ako predstaví svoj program. Nerobíme program sami pre seba. Budeme ho robiť pre tých, ktorých sa dotýka. Preto sme pozvali odborníkov. Chceme im tlmočiť náš názor na stav rezortu. A predstaviť riešenia. Pozvali sme ich diskutovať a nie absolvovať servilné informačné dni. V réžii Ministerstva pôdohospodárstva ich, myslím, už zažili dosť. Do politického programu zakomponujeme to, čo prax skutočne potrebuje. Ľudia z reálneho hospodárskeho života vedia presne, kde ich topánka tlačí.

Dá táto konferencie odpovede na otázku, ako si SNS predstavuje poľnohospodárstvo v prípade, ak sa dostane do vlády?

Dá.

Kde je potrebné v Revitalizácii slovenského vidieka začať?

Tam, kde SNS už začala. Pred troma mesiacmi – 6. júna 2015, sme schválili Košické programové tézy pre Slovensko. V nich je aj táto veta: „zmeniť prístup Slovenskej republiky z pasívnej transformácie platieb EÚ na aktívnu politiku rozvoja s angažovaním sa štátu na úrovni porovnateľnej s okolitými štátmi.“ Ale viac už na konferencii.

Má SNS programovo bližšie k spolupráci so stranou SMER, ako napríklad k stranám pravicového politického spektra?

Zatiaľ nepoznáme program ani jednej strany. My predstavíme svoj program a budeme hľadať partnerov k jeho napĺňaniu.

Budete mať záujem ako podpredseda strany, v prípade zostavenia vlády, o rezort pôdohospodárstva?

Áno.

Rezort ste už viedli od septembra v roku 2009 do volieb, ktoré boli o necelý rok. Čo považujete za najväčšiu chybu, ktorá sa počas Vášho vedenia udiala?

Viesť rezort pôdohospodárstva, čo i len desať mesiacov na konci volebného obdobia, bola pre mňa obrovská škola života. Navyše som prišiel do reálnej slovenskej politiky z externého prostredia, z prostredia samosprávy. Z jednej jedinej veci z tohto obdobia nemám úplne dobrý pocit. V roku 2010 som krátil Osobitné platby na cukor o polovicu, čo bohužiaľ postihlo aj jej pestovateľov. Mne ale nepripadalo správne v čase krízy vyplácať peniaze aj podnikom, ktoré prestali pestovať cukrovú repu a pričinili sa o zatvorenie cukrovarov na Slovensku. Tí, ktorí cukrovú repu pestovali, mali dostať plnú sadzbu. Nestihol som zabezpečiť vyplatenie tejto podpory, ale zdroje na ňu zostali. A minister Simon tieto peniaze použil na likvidáciu škôd po povodniach. Postihnuté podniky dostali smiešnych 5% zo škôd po záplavách a repári obišli nasucho. Ale keď som teraz sledoval, ako minister Jahnátek na tento účel do roku 2014 každý rok vyplácal 19,28 mil. EUR, upokojilo sa moje svedomie. Popravde, za prvé tri roky ministrovania p. Jahnátka, okrem externých hodnotiteľov a projektov s tým súvisiacich, najlepšie z rezortu profitovali tí, ktorí zapredali pestovanie repy a spracovanie cukru na Slovensku.

Na druhej strane sme v tom čase urobili veci, ktoré ma dodnes tešia. Napríklad sa nám podarilo zaviesť 6%-tnú DPH na produkty z dvora. Kiež by to pokračovalo dodnes.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
8 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Shr
Shr
8. september 2015 19:50

Všetci si to myslíme , len sa to bojíme povedať! Palec hore…

emil
emil
9. september 2015 9:57

a pozrite si tu suitu akou sa obklopil…

Anonym
Anonym
9. september 2015 17:09

Jahnatek je Jahnatek, ale SNS je mrtva strana.

Farmer
Farmer
9. september 2015 19:17

…práveže celkom živo vstáva z mŕtvych…

Stan
Stan
9. september 2015 21:33

Uz davno sme tu mali nejake kauzy tipu sns pekne ich volte a slov. Polnohospodarstvo vzrastie z mrtvych a v temnote sa objavy slota so slovami “naleteli ste” ha ha ha

bpp
bpp
10. september 2015 6:34

Stan, to Vám nevadí,že sa naša výroba stráca ako cukor v šálke kávy?

jm
jm
10. september 2015 8:30

Aj fašistické Nemecko bolo naším nepriateľom a dnes je náš najlepší spojenec.Prečo SNS by nemalo dostať tiež šancu .Veď nakoniec to majú v rukách ľudia aby sa slobodne rozhodli komu budú veriť.A ak sa v niekom sklamú je ich povinnosť spraviť reparát vo forme protestu a dať najavo svoju nespokojnosť.No… Celý komentár »

stan
stan
10. september 2015 9:00

Ja si myslim že SNS už malo dosť šancí a vždy len problémový partner to bol ja nemam vyhrady voči Chovanovi