Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

EK chce tvrdšie kritériá na dotácie pre poľnohospodársky slabšie lokality

EK chce tvrdšie kritériá na dotácie pre poľnohospodársky slabšie lokality
insert_photoAndrea Wallner

Brusel 27. januára (TASR) – Komisárka Európskej únie pre poľnohospodárstvo Mariann Fischerová Boelová chce sprísniť kritériá v poskytovaní dotácií pre poľnohospodársky znevýhodnené oblasti (LFA – less favoured areas), čo by znamenalo čiastočné prepracovanie súčasnej mapy poľnohospodársky najchudobnejších regiónov v Európe.

Európsky model LFA, v ktorých majú farmári nárok na vyššie dotácie z Bruselu, je pod paľbou kritiky už niekoľko rokov. Do tejto skupiny spadajú horské oblasti, lokality so „špecifickými znevýhodneniami v dôsledku prírodných podmienok“ a do veľkej miery neurčitá kategória „ostatné,“ čo by mali byť „zóny znevýhodnené zo sociálno-ekonomického pohľadu“. Ide najmä o lokality s vysokou nezamestnanosťou, či tie, ktorým hrozí vyľudnenie. Táto kategória je aj najčastejšie využívaná pri žiadostiach o vyššie dotácie v Európskej únii.

Práve vďaka tomuto systému sa viac než polovica fariem v pôvodných 15 štátoch EÚ kvalifikovala do LFA a majú tak nárok na vyššie dotácie. Tie sa ročne pohybujú okolo 2 miliárd eur (60,25 miliardy Sk), z toho Brusel platí polovicu. Na druhej strane údaje z 12 nových členských krajín sú kusé a v niektorých prípadoch únia nemá žiadne informácie.

Ako odstrašujúci príklad, prečo treba reformovať systém LFA, slúži Luxembursko. V dôsledku toho, že model sa nemenil od roku 1975, až 95 % Luxemburska je považované za poľnohospodársky znevýhodnenú oblasť. Pritom dnes má krajina najvyšší príjem na obyvateľa v Európskej únii.

V apríli chce preto komisárka predložiť návrh na zmenu systému a zamerať sa plánuje najmä na sprísnenie v kategórii „ostatné“.

Najväčším kritikom terajšieho modelu LFA je Európsky dvor audítorov, ktorý má na starosti dohľad nad nakladaním s peniazmi daňových poplatníkov Európskej únie. V roku 2003 informoval, že systém LFA sa masovo zneužíva a žiadal výrazné zmeny, aby sa ukončili obrovské rozdiely vo vyplácaní dotácií v jednotlivých krajinách únie.

EK odvtedy plánuje zmenu systému, vie však, že ju nebude jednoduché presadiť. Mnohé štáty totiž nemajú záujem na úpravách, keďže zmeny na mape LFA by znamenali, že v niektorých krajinách by sa dotácie skresali na minimum.

Ako povedal jeden zo zástupcov EK, to, čo únia teraz potrebuje, sú presne definované podmienky vychádzajúce z jasných biofyzikálnych kritérií, ktoré sa dajú zmerať. Potom bude ťažké predkladať pri žiadostiach neurčité dôvody na poskytnutie dotácií.

Medzi tieto kritériá by mali patriť základné údaje o pôde, vode a podnebí, v akom sa poľnohospodárske lokality nachádzajú, ako aj niektoré špecifické parametre, napríklad sklon svahov.

„Za ostatné roky sa v niektorých krajinách kvalita pôdy a vody zvýšila. Investovalo sa sem veľa peňazí, takže aj pôdy sú úrodnejšie než predtým a zlepšil sa aj závlahový systém,“ dodal jeden z predstaviteľov EK. V takom prípade podľa neho už nie je dôvod na pokračovanie dotácií.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Andrea Wallner

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
milan
milan
27. január 2009 18:09

Prajem pani komisárke veľa „úspechov“ v zmenách. Posledné „hladké pristátie“ v sektore mlieka ktoré je dnes okolo nás je tiež veľmi „podarené“, dúfam že rovnako sa podaria zmeny v LFA.