Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

20 rokov bezorbových technológií na Slovensku

20 rokov bezorbových technológií na Slovensku
insert_photoJuraj Huba - poľnoinfo.sk (ilustračná fotka)

Nemecká firma Horsch už dve desaťročia spolupracuje so slovenskými poľnohospodármi v oblasti bezorbových technológií. Aj preto sa v priestoroch nitrianskeho Agrokomplexu uskutočnilo 29. februára 3. slovenské Agrárne fórum na počesť 20. výročia spolupráce Michaela Horscha a jeho firmy so slovenskými poľnohospodármi pri zavedení novej technológie bezorbového obrábania pôdy.

„Nič, čo je objavené, nie je zároveň hneď aj dokonalé“, povedal rímsky politik, spisovateľ a rečník Marcus Tullius Cicero.

Význam tohto jeho výroku sa dá pokojne spojiť aj s objavmi v poľnohospodárstve. Veď koľko úsilia, námahy, neúspešných pokusov a sklamaní stálo našich predkov, kým vymysleli prvé jednoduché poľnohospodárske nástroje a neskôr stroje. Stále neboli dokonalé, a tak vymýšľali viac a viac.

Dnes to už dávno nie je o jednoduchých traktoríkoch, aké poznáme z dobových fotografií a historických múzeí. Nie je to už ani o mohutných ťažných zvieratách fučiacich na poliach, ktoré kedysi pomáhali roľníkom pri práci. Naopak, dnes je to o technicky maximálne dokonalých strojoch, drahých mašinách, ktorým dominuje elektronika a poľnohospodára pri ich obsluhe naviguje počítať a najnovšie aj tablet. A rovnako dnes je to aj o nových technológiách pri obrábaní pôdy, ktoré majú za cieľ robiť čo najšetrnejšie zásahy do pôdy bez použitia orby.

Práve posledný februárový deň si takéto stroje prišlo na vlastné oči pozrieť a zároveň vypočuť si prednášky o bezorbových technológiách viac ako 400 návštevníkov Agrárneho fóra, ktorých organizátori podujatia – firma Horsch v spolupráci s firmami Ematech a Hriadeľ – označili za priaznivcov veľkej medzinárodnej rodiny HORSCH.

Doobedňajšia časť Agrárneho fóra patrila odborným prednáškam, poobedňajšia ukážkam strojov. Na úvod vystúpil predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík. Vo svojej prezentácii zhodnotil vývoj slovenského poľnohospodárstva pod vplyvom nových technológií v rastlinnej výrobe.

„Z hľadiska prežitia na konkurenčnom trhu bude využívanie progresívnej techniky a technológií nevyhnutnosťou. Čoraz väčší dôraz bude potrebné klásť na racionálnosť pracovných postupov a na plánovanie výrobných nákladov. V širšej miere bude potrebné do praxe zaviesť progresívne prvky, ktorých používanie už v súčasnosti moderné informačné technológie umožňujú”, zdôraznil počas prednáška predseda SPPK Milan Semančík.

Medzi prednášajúcich patrili aj dvaja poľnohospodári, ktorí sa bezorobým technológiám venujú roky – Jozef Urminský, predseda PPD Prašice, u ktorého 4500 ha pôdy nevidelo 20 rokov pluh a Ladislav Janáček, agronóm PD Záhorie Jablonica, ktorý stál pri zrode bezorbového hospodárenia na Slovensku a je jedným zo zakladajúcich členov NO TILL klubu na Slovensku

Hlavnou prednáškou dňa bola pútavá prezentácia majiteľa firmy Forsch Michaela Horscha. Po ňom nasledoval príspevok, ktorý si pripravil Theo Leeb-spolukonateľ firmy Horsch a autor postrekovačov – či už samochodných alebo ťahaných foriem.

Predseda SPPK Milan Semančík odovzdal počas 3. Agrárneho fóra pamätnú medailu Michaelovi Horschovi za zásluhy spojené so zavádzaním bezorbových technológií a zároveň aj za prínos v oblasti vzdelávania študentov a šírenia osvety na Slovensku.

Autor článku: Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK
Zdroj obrázku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk (ilustračná fotka)

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Róbert
Róbert
15. marec 2016 11:06

Pekná akcia. Len je škoda, že za dverami zostali tí, ktorí intenzívne propagovali a vysvetľovali filozofiu spoločnosti Horsch. Azda si nemyslíme, že 20 rokov tu intenzívne podporovali a presadzovali myšlienky pána Horscha firmy EMATECH, s.r.o. Radošina a Hriadeľ, spol. s r.o. Nitra? Táto „historická neskúsenosť“ nevylučuje pravdepodobnosť, že budú dobrí… Celý komentár »