Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Dušan Králik – konštruktér stroja, cez ktorý pretečie v poľnohospodárstve najviac nákladov

Dušan Králik - konštruktér stroja, cez ktorý pretečie v poľnohospodárstve najviac nákladov
insert_photoautor - Dušan Králik (ďalej od objektívu)

Srdce je najdôležitejším orgánom. Jeho schopnosť pumpovať okysličenú krv a vlievať ju do všetkých častí ľudského tela je základom našej existencie. Nemôže ani na chvíľu vypovedať službu. Postrekovače tiež majú srdce, presviedča nás Dušan Králik, ktorý ich vývoju zasvätil celý svoj profesionálny život.

Postrekovače sú jedným z najdôležitejších strojov vo flotile poľnohospodárskych podnikov. Na hospodárskych dvoroch je ich tak akurát a preto sa v prípade potreby od nich očakáva spoľahlivý a najmä maximálny výkon.

Dušan Králik sa na ich fungovanie pozerá ako excelentný lekár na procesy v ľudskom organizme. Telo je predsa dokonalý organizmus, ktorého každá časť má svoje opodstatnenie. Ponúka nám všetko, čo k životu potrebujeme. Možno len tí, ktorí chcú lietať, by uvítali na svojom tele krídla. Aj ich telo im ale ponúka všetko, čo vedia využiť.

Týmto jednoduchým spôsobom sa na prácu konštruktéra postrekovačov pozerá aj Dušan Králik.

„Nie je umenie postaviť stroj, ktorý obsahuje množstvo technológií, či zariadení. Umenie je postaviť taký stroj, v ktorom je síce každá súčiastka dôležitá, ale aj v prípade jej poruchy dokáže postrekovač stále fungovať a plniť svoju funkciu. Jednoduchosť je výhoda, ktorú každý ocení,“ hovorí Dušan Králik.

Od opráv starých strojov k svetovej značke

K tomuto poznaniu prišiel konštruktér od jedného z posledných slovenských výrobcov poľnohospodárskej techniky postupne. Ich firma Greenpon v Ponikoch začínala opravami a prerábaním starých postrekovačov. Na nich sa učili.

„Vyrastali sme na strojoch, ktoré mali problém a my sme mali prísť na to, ako ho odstrániť. Museli sme voliť pritom riešenia, ktoré poľnohospodár zvyknutý na jednoduchý stroj uvítal ako inováciu vpred a nie takú, čo mu skomplikuje život,“ spomína D. Králik.

Ich každodenná práca im postupne vlievala sebavedomie púšťať sa do stále väčších projektov a neklásť si tak malé ciele. Vrcholom práce Dušana Králika je konštrukcia ramien pre samochodné postrekovače John Deere, ktoré dodávajú už niekoľko rokov.

„Nevybrali si nás na základe mena našej firmy, ale vďaka tomu, že naše ramená naozaj pracujú dobre,“ hovorí.

Dušan Králik považuje ramená za srdce postrekovača. Od nich sa odvíja celá práca a funkčnosť stroja. Pokiaľ sú nestabilné alebo zle odpružené, nízka je aj kvalita ich práce.

Obal predáva aj pri postrekovačoch

Postrekovač je pritom z hľadiska efektívnosti vynaložených nákladov mimoriadne dôležitý stroj. V každom poľnohospodárskom podniku cez jeho ramená pretečie najviac nákladov. Niektorí poľnohospodári hovoria, že to býva až štvrtina toho, čo zaplatia pri pestovaní plodín na hektár. Mať spoľahlivé zariadenie je preto mimoriadne dôležité.

„A kam sa dá v našej  práci posunúť? Dnešné úspechy nás nemôžu uspať. Preto i dnes sa zamýšľame nad tým, ako náš produkt inovovať. Odľahčiť ramená tak, aby sme neovplyvnili ich kvalitu, ale ani pevnosť. Dôveru našich partnerov ale aj zákazníkov nemôžeme skúšať,“ hovorí Dušan Králik.

V tomto roku prešiel evolúciou ich tradičný stroj Pony, na ktorom sa Dušan Králik zameral najmä na dizajnovú stránku postrekovača. Napríklad v minulosti laminátovú nádrž tento rok nahradila plastová.

„Či sa nám to páči alebo nie, predáva obal a keď stroj nezaujme na prvý pohľad, tak ten krok, kde zákazník ocení jeho funkčnosť, ani nemusí nastať,“ zamýšľa sa D. Králik.

Druhým prototypom, ktorý opustil tento rok brány výrobcu z Poník je väčší postrekovač Pegas.

„Tento stroj síce vychádza z predchádzajúceho typu, ale mne dal viac priestoru na inovácie. Pre poľnohospodárov sme taktiež pripravili stroj, ktorý vychádza z našej filozofie. Jednoduchosť, účelnosť, pevnosť ale pritom využitie všetkých technológií. Už niekoľko mesiacov je jeden z našich prototypov aj vo Veľkej Británii,“ hovorí Dušan Králik.

Odozvy z ostrovného kráľovstva sú pritom priaznivé. Podobne reagujú aj predajcovia techniky v Poľsku, ktorí sa mohli so strojom zoznámiť.

„Veríme najmä v domáci dopyt. Stroj bol predsa konštruovaný s filozofiou poznania slovenských podmienok poľnohospodárstva. A tie charakterizuje, že v našich poľnohospodárskych podnikoch stroje obsluhujú najmä zamestnanci,“ uzatvára D. Králik.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - Dušan Králik (ďalej od objektívu)

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Lukas
Lukas
29. december 2020 22:44

Toto je clanok a nie ked sppk zaplace tak hned hnojit na mpsr