Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Dotazník na ocenenie mimoprodukčných funkcií poľnohospodárstva

blank

Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva bol rezortným ministerstvom poverený úlohou na ocenenie mimoprodukčných funkcií poľnohospodárstva. Za týmto účelom došlo k vypracovaniu dotazníka, ktorý je zameraný na prieskum preferencií a ochoty obyvateľov platiť za mimoprodukčné funkcie – verejné statky poľnohospodárstva.

„Dotačná politika európskeho poľnohospodárstva je v súčasnosti orientovaná aj na podporu mimotrhových efektov spojených s poľnohospodárstvom, akými sú udržiavanie poľnohospodárskej pôdy v kultúrnom stave, ovplyvňovanie kvality vody, pôdy a ovzdušia, udržiavanie rozmanitosti rastlín a živočíchov v rámci poľnohospodárskej krajiny, zachovanie kultúrneho dedičstva a podobne. Z týchto mimoprodukčných služieb, funkcií, má úžitok celá spoločnosť, ale ich hodnota nie je zahrnutá v cenách poľnohospodárskej produkcie,“ hovorí Štefan Adam, riaditeľ NPPC – VÚEPP.

Cieľom dotazníka je zistiť, ako sú respondenti ochotní oceniť mimoprodukčné funkcie pôdohospodárstva, čiže koľkými eurami sú ochotní prispieť k zachovaniu takých hodnôt, akými sú čisté ovzdušie, ochrana životného prostredia, klímy, vody pre svojich potomkov a ďalšie generácie.

„Na význam poľnohospodárstva z hľadiska jeho multifunkčných efektov poukázal NPPC-VÚEPP vo svojich výstupoch už niekoľko krát v predchádzajúcich rokoch. Teraz by sme chceli prispieť k vyčísleniu jeho komplexného multifunkčného významu. Preto prosíme čo najširší okruh čitateľov, aby si našli pár minút na vypísanie dotazníka,“ informuje Štefan Adam.

Dotazník je prístupný do 30. júla 2020 na https://rezort-nppc.sk/dotaznik

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1571 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

9 komentárov

 1. blank
  G.S.
  27. júla 2020

  To je vtip? To akože budú Slováci(lepšie povedané občania Slovenska lebo sa to týka všetkých) ochotne platiť vyššie dane aby mali ekologickejšie prostredie a domáce potraviny? Tak maximálne nejakých 5-10% . Zbytok si pochvaľuje na „akciách“ v hypermarkete a nestará sa o zloženie aby nedostali záchvat. A z veľkej časti ich aj chápem. Väčšina si totiž môže dovoliť kúpiť len to, čo im dovolia ich príjmy. A tie sú biedne oproti Západu. A roľníci sú zdieraní štátom a odberateľmi v oveľa väčšom rozsahu ako je to na Západe bežné. Tak preto si oni nemôžu dovoliť konkurovať svinstvám dovážaným na zadanie hypermarketov pod názvom potraviny. A ďalším problémom je obrovská neochota roľníkov spolupracovať a bojovať za viac práv pre seba. Namiesto toho len bojujú o viac pre seba niekoľko skupín a zbytok živorí. Takže to zhrniem. Dotazník je absolútne nezmyselný. Ministerstvo nech prestane hľadať ľahké cesty a nech príde s niečím rozumným a nech nevyhadzuje peniaze na takéto hlúposti. To už sa rovno ľudí môžete pýtať či chcú lepšie alebo horšie počasie. Urobte radšej všetko možné aj nemožné preto aby nakupovanie kvalitných domácich potravín bolo výhodnejšie ako dovoz svinstiev. A potom sa môžete ľudí skutočne opýtať či takúto možnosť využili alebo sa naďalej v hypermarketoch nechávajú kŕmiť horšie ako zviera.

  Odpovedať
  1. blank
   realista
   28. júla 2020

   nie nie je to vtip…….
   …..je to klasický prieskum názorov občanov. A ak sa do neho nezapojíte dopadne to ako s výsledkami dotazníka, ktorý organizovala EÚ – výsledok ekologizácia európskeho poľnohospodárstva, bez ohľadu čo to prinesie poľnohospodárom.
   … takže z a p o j m e sa v š e t c i , každého názor je potrebný……

  2. blank
   MiroH
   28. júla 2020

   Prečo vtip? Môžeš to nevyplniť, alebo vyplniť podľa toho ako chceš.

  3. blank
   G.S.
   28. júla 2020

   Realista – sám vieš veľmi dobre, že prieskumy EU sú len fraška. V reále ich prekrútia a prispôsobia podľa potreby. Tak ako petície. Niektoré drzo ignorujú a niektoré zas vyťahujú vždy podľa potreby. Takisto vieš, že väčšina Slovákov ak sa nerozumie poľnohospodárstvu, tak v takýchto prieskumoch schvália hocijakú hlúposť. Hlavne aby to nebolo z ich vrecka a aby to pekne vyzeralo. A roľníkov je málo na reálne ovplyvnenie takýchto širokých prieskumov. Ale pokojne môžete podobné prieskumy vyplňovať a dúfať, že niečo zmenia. Ak vedenie vie čo reálne chce a ako k tomu dôjsť, tak nebude organizovať prieskumy ale ide za svojím cieľom. Nech aj naše vedenie prejde od pekných fráz k konkrétnym opatreniam a stanoveniu konkrétnych cieľov. Už som sa zapájal do Matečnej dotazníkov a výsledok bol vieme aký. My potrebujeme nie prieskumy ale tvrdý postoj samosprávnych organizácii pri obhajobe našich záujmov a ochotu ísť pre výsledok aj do tvrdej konfrontácie s vládou. A nie čakať na milostivé rozhodnutie vrchnosti.

 2. blank
  Štefan Adam
  28. júla 2020

  Zámerom projektovej úlohy a teda aj dotazníka je poukázať na multifunkčný význam pôdohospodárstva. Na vyjadrenie multifunkčnosti bola využitá medzinárodne uznávaná a používaná metodika hodnotenia mimo produkčných funkcií v štátoch EÚ, ktorej súčasťou je aj daný dotazník, mapujúci skutočnosť ako spotrebitelia pristupujú k pôdohospodárstvu, jednak znalostne ako aj ocenením cez potraviny a hlavne orientácia spotrebiteľov na ekologickejšie a zelenšie poľnohospodárstvo.
  Multifunkčný význam pôdohospodárstva presahuje jeho produkčný a sociálny rámec, na ktorý bol doteraz kladený dôraz. Opomínal sa však jeho prínos z hľadiska verejných statkov, ktorý ponúka vidiecke územie k úžitku širokej verejnosti, keďže Slovensko je vidieckou krajinou o čom svedčí aj vysoký podiel rozlohy vidieckych obcí a podiel obyvateľstva v nich žijúci.
  Získaním informácií o multifunkčnom prínose pôdohospodárstva pre spoločnosť budeme mať k dispozícii argumentáciu použiteľnú ako podklad pri rokovaniach rezortu MPRV SR pri rozdeľovaní finančných prostriedkov na jednotlivé rozpočtové kapitoly národnej ekonomiky.
  Zároveň by som sa chcel všetkým poďakovať za vyplnenie dotazníka.

  Odpovedať
 3. blank
  rudo cizma
  29. júla 2020

  dotazník považujem za alibistický, irelevantný, ked by väčšina očanov (menšiny, „pyžamová societa bývajúca v panelákoch“ romovia, obyvatelia miest – obcí – vidieka – s nižšími prijmami, atd. … odpovedali negativisticky, tak sa na to vláda vyprdne ?

  Odpovedať
  1. blank
   realista
   29. júla 2020

   áno presne tak to funguje – nie je to rozhodujúce ale – inšpiratívne a hlavne argumentačné prečo peniaze išli inde a prečo sa prijali ešte daľšie regulatívy pre poľnohospodárov….

 4. blank
  Rolnik
  30. júla 2020

  Osobne považujem výpočet mimoprodukčných prínosov poľnohospodárstva sa veľmi dôležitý. Aj keď pochybujem, že tento dotazník s otázkami typu „koľko by ste dali, keby ste mali…?“ má dostatočnú relevanciu pre Slovensko. Chápem však úmysel, a preto som ho vyplnil. Ťažko sa totiž uzná hodnota čistej vody alebo kvalitnej pôdy, pokiaľ si to nikto nezačne vážiť. Aj ponuka práce na vidieku má svoju cenu, rovnako ako spolupráca s komunitou.. Úloha vypočítať ju nebude ľahká, ale treba s tým raz začať.

  Odpovedať
 5. blank
  Poradca
  30. júla 2020

  Zber údajov aj dotazníky sú potrebné, ale je potrebné ich dobre pripraviť a premyslieť čo nie je jednoduché. Tento je pripravený na úrovni stredoškoláka. Otázky sú nedomyslené, formulované prvoplánovo, bez logickej nadväznosti (napr. ochrana pôdy- ste záhradkár, a podobné perly…)
  Pán Adam, vy nemáte problém sa pod takýto „výplod“ podpísať ? No to je dôkaz žalostnej úrovne nášho agrárneho výskumu v praxi. Takéto veci musia riešiť v pracovných skupinách a participatívne s odborníkmi na problematiku, inak to dopadne takto… dotazník len aby bol, ale reálne sú dáta z neho pre tvorbu akejkoľvek stratégie nepoužiteľné.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.