Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Dotazník na ocenenie mimoprodukčných funkcií poľnohospodárstva

Dotazník na ocenenie mimoprodukčných funkcií poľnohospodárstva
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva bol rezortným ministerstvom poverený úlohou na ocenenie mimoprodukčných funkcií poľnohospodárstva. Za týmto účelom došlo k vypracovaniu dotazníka, ktorý je zameraný na prieskum preferencií a ochoty obyvateľov platiť za mimoprodukčné funkcie – verejné statky poľnohospodárstva.

„Dotačná politika európskeho poľnohospodárstva je v súčasnosti orientovaná aj na podporu mimotrhových efektov spojených s poľnohospodárstvom, akými sú udržiavanie poľnohospodárskej pôdy v kultúrnom stave, ovplyvňovanie kvality vody, pôdy a ovzdušia, udržiavanie rozmanitosti rastlín a živočíchov v rámci poľnohospodárskej krajiny, zachovanie kultúrneho dedičstva a podobne. Z týchto mimoprodukčných služieb, funkcií, má úžitok celá spoločnosť, ale ich hodnota nie je zahrnutá v cenách poľnohospodárskej produkcie,“ hovorí Štefan Adam, riaditeľ NPPC – VÚEPP.

Cieľom dotazníka je zistiť, ako sú respondenti ochotní oceniť mimoprodukčné funkcie pôdohospodárstva, čiže koľkými eurami sú ochotní prispieť k zachovaniu takých hodnôt, akými sú čisté ovzdušie, ochrana životného prostredia, klímy, vody pre svojich potomkov a ďalšie generácie.

„Na význam poľnohospodárstva z hľadiska jeho multifunkčných efektov poukázal NPPC-VÚEPP vo svojich výstupoch už niekoľko krát v predchádzajúcich rokoch. Teraz by sme chceli prispieť k vyčísleniu jeho komplexného multifunkčného významu. Preto prosíme čo najširší okruh čitateľov, aby si našli pár minút na vypísanie dotazníka,“ informuje Štefan Adam.

Dotazník je prístupný do 30. júla 2020 na https://rezort-nppc.sk/dotaznik

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
9 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
G.S.
G.S.
27. júl 2020 22:01

To je vtip? To akože budú Slováci(lepšie povedané občania Slovenska lebo sa to týka všetkých) ochotne platiť vyššie dane aby mali ekologickejšie prostredie a domáce potraviny? Tak maximálne nejakých 5-10% . Zbytok si pochvaľuje na „akciách“ v hypermarkete a nestará sa o zloženie aby nedostali záchvat. A z veľkej časti… Celý komentár »

realista
realista
28. júl 2020 9:22
Odpoveď na  G.S.

nie nie je to vtip……. …..je to klasický prieskum názorov občanov. A ak sa do neho nezapojíte dopadne to ako s výsledkami dotazníka, ktorý organizovala EÚ – výsledok ekologizácia európskeho poľnohospodárstva, bez ohľadu čo to prinesie poľnohospodárom. … takže z a p o j m e sa v š e… Celý komentár »

MiroH
MiroH
28. júl 2020 17:56
Odpoveď na  G.S.

Prečo vtip? Môžeš to nevyplniť, alebo vyplniť podľa toho ako chceš.

G.S.
G.S.
28. júl 2020 21:04
Odpoveď na  G.S.

Realista – sám vieš veľmi dobre, že prieskumy EU sú len fraška. V reále ich prekrútia a prispôsobia podľa potreby. Tak ako petície. Niektoré drzo ignorujú a niektoré zas vyťahujú vždy podľa potreby. Takisto vieš, že väčšina Slovákov ak sa nerozumie poľnohospodárstvu, tak v takýchto prieskumoch schvália hocijakú hlúposť. Hlavne… Celý komentár »

Štefan Adam
Štefan Adam
28. júl 2020 10:57

Zámerom projektovej úlohy a teda aj dotazníka je poukázať na multifunkčný význam pôdohospodárstva. Na vyjadrenie multifunkčnosti bola využitá medzinárodne uznávaná a používaná metodika hodnotenia mimo produkčných funkcií v štátoch EÚ, ktorej súčasťou je aj daný dotazník, mapujúci skutočnosť ako spotrebitelia pristupujú k pôdohospodárstvu, jednak znalostne ako aj ocenením cez potraviny… Celý komentár »

rudo cizma
rudo cizma
29. júl 2020 0:12

dotazník považujem za alibistický, irelevantný, ked by väčšina očanov (menšiny, „pyžamová societa bývajúca v panelákoch“ romovia, obyvatelia miest – obcí – vidieka – s nižšími prijmami, atd. … odpovedali negativisticky, tak sa na to vláda vyprdne ?

realista
realista
29. júl 2020 5:32
Odpoveď na  rudo cizma

áno presne tak to funguje – nie je to rozhodujúce ale – inšpiratívne a hlavne argumentačné prečo peniaze išli inde a prečo sa prijali ešte daľšie regulatívy pre poľnohospodárov….

Rolnik
Rolnik
30. júl 2020 9:21

Osobne považujem výpočet mimoprodukčných prínosov poľnohospodárstva sa veľmi dôležitý. Aj keď pochybujem, že tento dotazník s otázkami typu „koľko by ste dali, keby ste mali…?“ má dostatočnú relevanciu pre Slovensko. Chápem však úmysel, a preto som ho vyplnil. Ťažko sa totiž uzná hodnota čistej vody alebo kvalitnej pôdy, pokiaľ si… Celý komentár »

Poradca
Poradca
30. júl 2020 10:27

Zber údajov aj dotazníky sú potrebné, ale je potrebné ich dobre pripraviť a premyslieť čo nie je jednoduché. Tento je pripravený na úrovni stredoškoláka. Otázky sú nedomyslené, formulované prvoplánovo, bez logickej nadväznosti (napr. ochrana pôdy- ste záhradkár, a podobné perly…) Pán Adam, vy nemáte problém sa pod takýto „výplod“ podpísať… Celý komentár »