Zadajte hľadaný výraz

Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
MPRV SR Z domova

Dostali prísľub prostriedkov na zelenú naftu

chat_bubbleKomentáre: 14 visibilityZobrazenia: 2554
UniCredit Bank 2018

Na daňovo zvýhodnenú zelenú naftu by mali ísť budúci rok do agrosektora z mimorozpočtových zdrojov desiatky miliónov eur. Oznámila to na brífingu šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nominantka SNS) s predstaviteľmi Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv, ktorí sa spolu s ňou zúčastnili rokovania s predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom (SNS).

 „Musím povedať, že stretnutie s pánom predsedom parlamentu Andrejom Dankom a zástupcami samospráv v poľnohospodárstve bolo vecné a konštruktívne. Predložili šesť vlastných požiadaviek, o ktorých sme vecne rokovali, o každom jednom bode osobitne. V niektorých veciach sme viac dopredu, v niektorých pripravujeme spoločné stretnutia, spoločné pracovné skupiny,“ priblížila.

Informovala zároveň, že predseda NR SR prisľúbil sprostredkovane od predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), že z mimorozpočtových zdrojov pôjde na zelenú naftu 20 až 40 miliónov eur.

„Ak sa nám toto podarí, tak budeme vedieť naštartovať špeciálnu rastlinnú a živočíšnu výrobu. To sú opatrenia, ktoré pomôžu poľnohospodárom, nielen veľkým, ale aj malým,“ poznamenala agroministerka. 

Na vytváraní tzv. rizikového fondu by podľa jej slov mali finančne participovať jednak poisťovne, jednak štát, ako aj poľnohospodári.

„Jedným z takýchto zdrojov (pre fond) by mohol byť osobitný odvod z (obchodných) reťazcov. Na legislatíve spolupracujeme s ministerskou pracovnou skupinou,“ povedala. 

Treťou oblasťou rokovania s predsedom NR SR bola podľa Matečnej bonifikácia úrokov z úverov.

„To je na našej komunikácii so Slovenskou záručnou a rozvojovou bankou. Hovorím o produkte, ktorý sme mali v minulosti, a to Moja pôda, ktorá sa v minulosti osvedčila,“ spresnila.

Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík potvrdil Matečnej slová, že agrosamosprávy dostali prísľub predsedu NR SR, že na riešenie zelenej nafty dostanú farmári budúci rok 20 až 40 miliónov eur.

„Toto by malo byť spustené počas roka 2018. Na rokovaní sme hovorili aj o ďalších opatreniach. Dohodli sme sa, že sa vytvára rizikový fond, ktorý by mal byť počas roku 2018 spustený do chodu tak, aby sme mohli začať istiť našich poľnohospodárov,“ doplnil Semančík.

Podľa slov prezidenta Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Daniela Poturnaya je zdravotný stav slovenského potravinárstva zlý a zhoršuje sa dlhé roky.

„My musíme hľadať spoločné opatrenia na to, aby sme zastavili tento negatívny trend klesajúcej zamestnanosti a klesajúceho podielu slovenských potravín na pultoch obchodov. V súčasnosti hrubá produkcia slovenského potravinárstva v pomere k HDP je druhá najhoršia v EÚ, po ostrovnom štáte Malta, čo je zlý trend,“ dodal Poturnay. 

Semančík v pondelok na brífingu pred NR SR v mene Rady poľnohospodárskych a potravinárskych pred rokovaním s predsedom parlamentu uviedol, že štátna pomoc do agropotravinárskeho odvetvia by sa mala navýšiť, pretože na rok 2018 je na ňu vo vládou schválenom rozpočte vyčlenený len 1 milión eur. 

„Návrh štátneho rozpočtu predstavuje pre náš rezort, teda pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo 1 milión eur, čo je oproti okolitým krajinám strašne málo. Takže tá naša požiadavka, ak sa chceme vyrovnať na úroveň okolitých krajín, znie: 70 miliónov eur,“ povedal Semančík.

Rada preto žiada poslancov NR SR, aby pri schvaľovaní budúcoročného štátneho rozpočtu v kapitole poľnohospodárstvo a potravinárstvo zohľadnili nelichotivý stav agropotravinárskeho odvetvia a navýšili štátnu pomoc do odvetvia.

 V Rade poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv je okrem SPPK aj Agrárna komora Slovenska, Potravinárska komora Slovenska, Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR a Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov SR.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1209 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

14 komentárov

 1. realista
  27. novembra 2017

  „Sľúbili sme si lásku, sľúbili vravieť pravdu len,
  sľúbili sme si vydržať, sľúbili sme si nový deň“

  Odpovedať
 2. Fero
  28. novembra 2017

  Hrôza takto zavádzať a len sľubovať a nič nevybavíť ,že na budúci rok…Vláda na agrorezort úplne kašle,hoci na armádu nájde úžasne zdroje…

  Odpovedať
 3. realista
  28. novembra 2017

  ked to bude fungovat ako eurofondy tak stavbari a uradnici budu tankovat tu naftu

  Odpovedať
 4. Maťo
  28. novembra 2017

  Návrh štátneho rozpočtu predstavuje pre náš rezort 1 milión eur? Ak by bol návrh rozpočtu 100 miliónov eur tak to by bolo málo… Veď naše poľnohospodárstvo a potravinárstvo je v troskách!

  Odpovedať
 5. Anonym
  28. novembra 2017

  Krajina stratila len za posledný rok 50 tisíc prasiat a 12 tisíc kusov hovädzieho dobytka (etrend, aktuálne.sk), takže nie je sa čomu čudovať pri cenách masla, mlieka a bravčového mäsa. k tomu fipronilová kauza s vajíčkami a je ďalší problém. Pri menšej ako polovičnej plôch závlah oproti minulosti nám globálne otepľovanie tiež nebude robiť problém. Rovnako ako zdecimovaný pôdohospodársky a šľachtiteľský výskum oproti krajinám V4. Takže suma sumárum sú ešte pekári a potravinári čo už dnes robia na hranici rentability.

  Odpovedať
 6. Anonym
  28. novembra 2017

  Zabudli sme ešte na posledné 2 slovenské cukrovary z ktorých už dnes jeden polovicu cukru len prebaľuje zo zahraničia a ktovie ako dopadnú po znížení
  európskych dotácií.

  Odpovedať
 7. realista
  28. novembra 2017

  asi to prejde, s patričnou byrokraciou, aby sa k tomu nedostali malí producenti – veď väčšinu slovenského poľnohospodárstva už ovládajú tí „správny ľudia“

  Odpovedať
 8. malý farmár
  28. novembra 2017

  A kto dostane tých 20-40 miliónov? Pochybujem, že aj malým SHR sa niečo ujde. Ak by to malo byť spravodlivé, tak jednoducho rozdeliť podľa hektárov, alebo dobytčích jednotiek. Tak by sa ušlo všetkým. Ale ak to bude riešené ináč, tak malý SHR zase len utrie hubu a káre ide ďalej. Komu sa bude chcieť vypisovať rôzne lajstrá, keď svojej práce máme dosť. Ešte raz:rozdeliť podľa ha, alebo VDJ. Alebo kombináciou…

  Odpovedať
 9. ccm
  28. novembra 2017

  Malý! Však si nemysli, že budeš pestovať a chovať a budeš SUPERMAN!!! Papier chlapče papier! je podstatný! A GSAA v 2018 ….však uvidíte . Lucka bude mať čo robiť…

  Odpovedať
 10. Ak
  28. novembra 2017

  V priemere 8 eur/ha, na celý rok. Vy malí na tom isto zbohatnete.

  Odpovedať
 11. agrarnik zHN
  30. novembra 2017

  Vládne drísty premiešané otrubami a zabalené v národnej trikolóre a lá SNS. Svet si uvedomil problém s potravinami a taktiež aj Európa, ale slovenská národná celebrita asi nie – venuje sa všetkému len nie poľnohospodárom a potravinárom – to už je smutné

  Odpovedať
 12. Robo R
  30. novembra 2017

  Prečo toľko plaču páni/dámy? Som kdesi počul, že máme konkurenčnú výhodu a tou je veľkosť našich podnikov. Aj Semančík vravel na AGX, že veľkosť je naša tradícia alebo čosi také mrmlal. Netuším prečo jeho tradície začínajú len po r. 1948. Tiež som kdesi počul, že máme aj iné výhody ako zelenú naftu, štátnu pomoc a pofebruárovú štruktúru poľnohospodárstva. Napr. sme pracovitý, vieme sa vynájsť v každej situácii, inovatívny, nepodľahneme nikomu a ničomu a pod. Sme pohostinný a priateľský. Ale našou hlavnou výhodou je vraj naša krajina (diverzita všetkého a všade alebo také dačo). Len keby sme v tej krajine neboli MY ale niekto iný tak to platí. A na 100 percent.

  Odpovedať
 13. Jhosp
  1. decembra 2017

  Podľa mňa za tým všetkým bude finančná skupina …. , ktorá má vo vláde svojho zástupcu a cez toho pletú bič na nás malých poľnohospodárov.

  Odpovedať
 14. dedo jozef
  1. decembra 2017

  bič je už davno upleteny od 89 roku,tak ako v čechach pan babiš,tak na slovensku byvala štb ho pletu už skoro 30 rokov a ten bič sa už rozpliest neda,

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom.