Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Dosiahnutie sebestačnosti znepokojuje veľkých vývozcov

Dosiahnutie sebestačnosti znepokojuje veľkých vývozcov
insert_phototlačový odbor Európskej únie

Rusko, ktoré zastavilo dovoz kuraciny zo Spojených štátov, plánuje dosiahnuť sebestačnosť v jeho výrobe do troch rokov. Dnes o tom informovala ministerka poľnohospodárstva Jelena Skrynniková.

Plány Moskvy na zníženie závislosti domáceho trhu od zahraničnej kuraciny znepokojujú jej veľkých vývozcov do Ruska, vrátane amerických. Tí predvlani vyviezli do Ruska kuracinu za 800 miliónov USD (565,97 milióna eur) a pre hydinárov Spojených štátov to bolo najväčšie odbytisko na svete.

Vlani Rusko doviezlo 780.000 hydinového mäsa a toľko by sa ho malo importovať aj v tomto roku. „Jeho dovoz musíme do troch rokov znížiť na nulu,“ vyhlásila ministerka.

Rusko zastavilo dovoz amerického hydinového mäsa 19. januára tohto roka, keď nadobudlo platnosť nariadenie veterinárov o zákaze predaja kuraciny ošetrenej chlórom. Podľa Moskvy by mali Američania, ak chcú vyvážať do Ruska, zmeniť svoje pravidlá veterinárnej ochrany mäsa. Washington tvrdí, že opatrenie Moskvy má politické pozadie.

Rozhovory medzi Američanmi a Rusmi, ktoré sa konali minulý týždeň, nepriniesli zmenu postojov. Moskva neuviedla, že je ochotná otvoriť trh pre hydinové mäso z USA, Američania neprisľúbili, že budú rešpektovať požiadavku Rusov.

Ruský premiér Vladimir Putin minulý týždeň vyhlásil, že za štyri až päť rokov hydinársky priemysel krajiny uspokojí nielen dopyt po kuracine na domácom trhu, ale bude schopný ju aj exportovať.

Vicepremiér Viktor Zubkov vlani v apríli povedal, že od roku 2012 bude Rusko sebestačné vo výrobe bravčového a hydinového mäsa.

Ministerka Skrynniková dnes uviedla, že z 83 subjektov Ruskej federácie je sebestačných v produkcii kuraciny len 22. Vlani jej výroba vzrástla medziročne o 13 %. Únia ruských hydinárov odhaduje, že v minulom roku sa vyprodukovalo v krajine asi 2,3 milióna ton tohto ľahko stráviteľného mäsa. Dovoz hydinového mäsa za nižšie colné tarify bol na rok 2012 znížený na 550.000 ton, vlani sa ho mohlo doviezť za výhodnejších podmienok 952.000 ton.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: tlačový odbor Európskej únie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments