Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Divadlo aj univerzita. Včely našli v Nitre nové príbytky

Divadlo aj univerzita. Včely našli v Nitre nové príbytky
insert_photoautorka

Mestské včely sa stávajú trendom už aj na Slovensku. Pribúdajú v čoraz väčšom počte miest. Najnovšie osadili aj prvé takzvané divadelné včely – na streche Starého divadla Karola Spišáka v Nitre. Ide o lokalitu priamo v centre mesta.

„Spoluprácu sme nadviazali už vlani, ale bola korona, takže sme to posunuli na tento rok, kedy sme na strechu divadla umiestnili takzvané odložence,“ vysvetlil včelár Pavol Lehoťák.

Ide o včely, ktoré sa do rodín sformujú až na jeseň. Preto aj prvú znášku medu prinesú až na budúci rok.

„Je to dobrá lokalita a vidieť aj vo svete, že včelári sa snažia umiestňovať včelstvá aj do miest. V mestách je pestrá pastva pre včely. Tie navyše pomôžu opeliť rastliny,“ dodal včelár.

V Nitre ide len o druhý projekt mestských včiel. Ten prvý pred časom rozbehla Slovenská poľnohospodárska univerzita. Podľa včelára, včela bežne doletí aj do vzdialenosti päť kilometrov od úľa. Problém s pastvou teda podľa neho nebude.

„Z jedného úľa môže byť tak 30 až 40 kilogramov medu, teda z dvoch úľov môžeme očakávať asi 80 kilogramov. Veľa záleží aj od počasia. Hneď vedľa divadla sú lipy a v okolí sú kvetinové záhony. Keď sa zadarí, bude dobrá znáška,“ dodal Pavol Lehoťák.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments