Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Ďalší prepad cien mlieka v ČR

Ďalší prepad cien mlieka v ČR
insert_photowikipedia

ČESKÁ REPUBLIKA. Včera znížila najväčšia mliekárenská spoločnosť u našich západných susedov, cenu surového kravského mlieka o sedemdesiat halierov. Tento pokles nastal aj napriek tomu, že nákupná cena mlieka už od začiatku roka klesla o viac ako korunu.

Včera ohlásený prepad cien z 8,50 na 7,80 Kč /z 10,80 na 9,90 Sk/ by znamenal pre poľnohospodárov z odbytového družstva JUH, ktorí dodávajú do Madety polovicu jej výrobnej kapacity, viac ako polmiliónový výpadok na tržbách denne.

Poľnohospodári v tejto situácií zvažujú podať podnet na Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže. Nepáči sa im totiž verejné vyhlásenie generálneho riaditeľa Madety, Milana Teplého, o úprave cien. Obávajú sa, že tento krok budú nasledovať aj iné mliekarne. Martin Pecina, predseda Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže, v tejto súvislosti pre Českú televíziu uviedol, že spomínané vyjadrenia prešetria.

„Poľnohospodári vedeli, čo ich čaká. Nie je to len trend v Českej republike. Madeta na všetkom, čo vyváža, produkuje vysokú stratu,“ povedala hovorkyňa Madety.
Súčasný krok najväčšieho spracovateľa mlieka v ČR sa dal podľa Martina Maříka, poľnohospodárskeho novinára z českých Hospodárskych novín čakať.

„Madeta a ďalšie mliekarne to majú veľmi dobre spočítané a sledujú trh s mliekom v Nemecku. Inak by si asi nedovolili s cenami klesať. Práve pred viac ako polrokom, české mliekarne zdvíhali ceny s ohľadom na to, že v Nemecku boli výkupné ceny nižšie. Teraz sa tento trend otáča,“ povedal Matin Mařík, pre Českú televíziu.

Autor článku: Juraj Huba
Zdroj obrázku: wikipedia

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments