Zadajte hľadaný výraz

Lesníctvo Z ekonomiky

Štátne Lesy SR dosiahli v 1. polroku zisk 247 miliónov Sk

Štátne Lesy SR dosiahli v 1. polroku zisk 247 miliónov Sk
insert_photoLesy SR, š. p.

Banská Bystrica 4. augusta (TASR) – Štátny podnik Lesy SR (LSR) so sídlom v Banskej Bystrici hospodáril v 1. polroku 2008 so ziskom 247 miliónov Sk (8,199 milióna eur), čo bolo oproti plánu viac o 10 miliónov Sk (331.939 eur).

„Uvedený hospodársky výsledok sme dosiahli aj napriek tohtoročnému asi 10-% zníženiu cien na trhu s drevom a zvýšeným nákladom na revitalizáciu poškodených smrekových porastov spojených so zavedením obranných opatrení proti podkôrnym škodcom. Tieto náklady podnik sanoval z rezervy na pestovateľskú činnosť, ktorú vytvoril v minulých ekonomicky priaznivejších rokoch,“ informovala TASR hovorkyňa LSR Anita Fáková.

„Za prvých šesť mesiacov tohto roka vyťažili štátni lesníci celkom 2,429 milióna kubíkov dreva, čo predstavovalo oproti pôvodnému plánu vyše 4-% nárast. Podpísal sa pod to zvýšený podiel spracovania kalamitného dreva. Ihličnatého dreva aj v dôsledku hmyzovej kalamity vyťažili 1,498 milióna kubíkov, o 131.512 kubíkov viac. Pri listnatých porastoch prekročili lesníci plán o 35.704 kubických metrov, pričom drevo pochádzalo najmä z veternej kalamity,“ uviedol ekonomický riaditeľ Generálneho riaditeľstva LSR Ľuboš Németh.

LSR evidovali ku koncu júna tohto roku celkom 2,372 milióna kubíkov kalamity, pričom len za prvých šesť mesiacov pribudlo 1,470 milióna kubíkov najmä ihličnatej kalamity. Od začiatku roka lesníci spracovali 1,473 milióna kubíkov kalamitného dreva, čo bolo asi 62 %. Ku koncu 1. polroka prekročil podnik LSR aj plánovaný objem obnovy lesa. Lesníci zalesnili 4890 ha, o 1054 ha viac, ako pôvodne uvažovali.

V LSR pracovalo k 1. júlu tohto roka 4369 zamestnancov, čím sa radia k najväčším štátnym podnikom a zároveň aj zamestnávateľom na Slovensku.
„Plánovaný zisk v roku 2008 je 211 miliónov Sk (7,004 milióna eur). Vzhľadom na neustály pokles cien dreva, rastúce náklady na pestovateľskú činnosť, najmä na ochranu lesa, a aktuálne aj na odstraňovanie povodňových škôd, ktoré určite presiahnu 80 miliónov Sk (2,656 milióna eur), je pravdepodobné, že jeho dosiahnutie v závere roka môže byť vážne ohrozené,“ konštatoval ekonomický riaditeľ.

Štátni lesníci hospodária na 1,2 milióna ha lesnej pôdy, čo predstavuje približne 62 % z celkovej rozlohy lesov, ktoré pokrývajú 42 % územia Slovenska.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Lesy SR, š. p.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments