Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Ukrajina vypestovala nadbytok kapusty

Ukrajina vypestovala nadbytok kapusty
insert_photoneszy.sk

V plánovaní osevov sa farmári už tradične riadia výsledkami z predchádzajúceho roka. V minulom roku bola na Ukrajine slabá úroda kapusty, maloobchodné ceny vyrástli na európsku úroveň (ako aj mrkvy a zemiakov).

Práve to spôsobilo, že ukrajinskí farmári vysadili v tomto roku kapustu na rekordnej výmere (takmer o tretinu viac, než v minulom roku). Teraz jej vyprodukovali také množstvo, že vzniká problém s realizáciou.
Farmári sa priznávajú, že verili na náhodu, a síce, že ceny kapusty budú vysoké aj tento rok. S takým pojmom ako je prognóza, však nerátali. Nadbytočnú produkciu radšej zaorávajú na poliach, pretože komodity ako kapusta a mrkva, Ukrajina neexportuje.
Zber zeleniny sa na Ukrajine v minulom roku znížil o 15 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom – čo bolo takmer 6,835 miliónov ton zeleniny (bez úrody zemiakov).

Jednou z príčin minuloročného prudkého zvýšenia cien na ukrajinskej kapusty, zemiakov a mrkvy bolo aj sprísnenie kontrol na hraniciach, cez ktoré nelegálne prúdila na Ukrajinu poľská zelenina.
Ako sa farmári vysporiadajú so vzniknutou situáciou, zatiaľ nie jasné. Na zlepšenie situácie zatiaľ neboli prijaté žiadne opatrenia.
Aj napriek mimoriadnej úrode sa však v ukrajinských obchodoch a supermarketoch ceny neznížili.

Autor článku: Zo zahraničných portálov spracoval Martin German
Zdroj obrázku: neszy.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments