Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Zaujímavosti Zo sveta

ČR: Zisk v poľnohospodárstve stúpol na 770 miliónov eur

blank

Zisk v českom poľnohospodárstve očistený o investičné podpory vlani stúpol o viac ako 79 miliónov eur (2 miliardy korún) na viac ako 768 miliónov eur (19,4 miliardy českých korún) uviedol na základe dát poľnohospodárskej dátovej účtovný siete FADN český minister poľnohospodárstva Miroslav Toman (za ČSSD).

Ide zatiaľ o odhad, ktorý Ústav poľnohospodárskej ekonomiky a informácií (ÚZEI) vytvoril na základe údajov z 1450 poľnohospodárskych podnikov. Produkcia stúpla o 360 miliónov eur (9,1 miliardy Kč) na 6 miliárd eur (151,4 miliardy korún).

Na lepšom hospodárskom výsledku sa podľa ministerstva podieľala dobrá úroda ozimín, kukurice, zemiakov, chmeľu, maku, kapusty, mrkvy, marhúľ alebo čerešní. Mierne klesli ceny hovädzieho dobytka, rástli ceny ošípaných a stagnovali ceny hydiny.

blank

Podpory tvoria 20 až 25 percent produkcie

Zisk v poľnohospodárstve sa so započítaním investičných dotácií vlani zvýšil o 8,2 percenta na viac ako 871 miliónov eur (22 miliárd Kč).

Prezident Agrárnej komory ČR Zdeněk Jandejsek novinárom povedal, že podpory tvoria okolo 20 až 25 percent celkovej poľnohospodárskej produkcie. Nebyť okolo 1,47 miliardy eur (37 miliárd korún) z Európskej únie a ďalších 150 miliónov (3,8 miliardy korún) z národných zdrojov, znamenalo by to podľa neho likvidáciu českého poľnohospodárstva.

Podľa riaditeľa ÚZEI Štěpána Kaly ide zatiaľ o najpresnejší odhad, ktorý je možné k dnešku zverejniť. Finálne údaje budú známe až v septembri tohto roka. Český štatistický úrad svoje údaje o poľnohospodárskom zisku zverejňuje pravidelne na jar na základe reálnych ročných dát z poľnohospodárskych podnikov. Podľa Kaly bol napríklad vlani rozdiel medzi ich dátami a údajmi Českého štatistického úradu (ČSÚ) u hospodárskeho výsledku okolo 20 miliónov eur (pol miliardy korún).

Vlaňajší rok riešili okrem iného poľnohospodári škody spôsobené hrabošmi, ktoré presiahli podľa doterajších odhadov viac ako 40 miliónov eur (miliardu korún). Tieto údaje sa už čiastočne premietajú do poľnohospodárskych výsledkov, a to hlavne u zozbieranej produkcie. U súčasných škôd, ktoré hraboše pôsobia na zasiatych plodinách, budú výsledky jasnejšie až tento rok na jeseň.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1591 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.