Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zaujímavosti Zo sveta

ČR: Poľnohospodári nemajú dosť peňazí na kúpu osiva. Trh s obilninami sa zastavil

ČR: Poľnohospodári nemajú dosť peňazí na kúpu osiva. Trh s obilninami sa zastavil
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Jan Doležal (s mikrofónom) počas otvorenia výstavy Zem živiteľka v Českých Budejoviciach v roku 2022.

Českým poľnohospodárom chýbajú peniaze na hnojivá či osivá, aby mohli založiť novú úrodu. Príčinou je, že sa zastavil trh s obilninami a olejninami, a nemôžu tak hneď po zbere predať úrodu, ako boli zvyknutí. V Českých Budějoviciach to dnes povedal Jan Doležal, prezident Agrárnej komory ČR.

“Tým, že sa trh s obilninami a olejninami teraz zastavil, tak sa dostávame do situácie, keď poľnohospodári majú problémy s finančnou likviditou, s cash flow. A nie sú schopní tu a teraz predať svoju produkciu. Zvyčajne zožnú, hneď predajú a za tie peniaze nakúpia minerálne hnojivá, prípravky, osivá a pohonné hmoty. V tejto chvíli chýbajú niektorým poľnohospodárom peniaze na to, aby mohli založiť novú úrodu,” povedal ČTK Doležal.

Poľnohospodári sa podľa neho stretávajú s nízkymi cenami. Úrodu síce zberajú, ale ťažko predávajú, pretože trh je zahltený.

“Máme obavy, ako tento rok dopadne. V Európe ideme cestou udržateľnosti, ale zároveň v momente, keď otvárame naše hranice do oblastí, kde nie je na prvom mieste udržateľnosť, ale len ekonomická efektívnosť to môže pre našich výrobcov znamenať problém. Dúfam, že sa nám podarí s ministerstvom poľnohospodárstva situáciu vyriešiť. To riešenie je na európskej úrovni. Súhlasím, že Ukrajine musíme pomáhať, ale zároveň je potrebné dbať na to, aby sme neohrozili životaschopnosť poľnohospodárov,” povedal Doležal.

Spomenul tiež, že namiesto českých potravín sa na pulty častejšie dostáva produkcia z dovozu.

“Na poliach nevidíme pestrosť. Chýbajú tam zemiaky, chýbajú ovocné sady, plochy so zeleninou. To sú bohužiaľ plodiny, ktoré z krajiny miznú,” povedal Doležal.

Českí poľnohospodári zožali k 7. augustu len 45 percent osiatych plôch obilnín a 77 percent plôch repky. Oproti minulému roku žatva mešká. Vlani bolo na konci prvého augustového týždňa pozberaných vyše 78 percent plôch obilnín a 92 percent plôch repky, uviedlo v pondelok české ministerstvo poľnohospodárstva.

Z polí zatiaľ poľnohospodári zožali zhruba 3,66 milióna ton obilnín. Priemerný výnos 6,52 tony na hektár je zatiaľ takmer o 12 percent vyšší, ako bol vlaňajší priemer.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Jan Doležal (s mikrofónom) počas otvorenia výstavy Zem živiteľka v Českých Budejoviciach v roku 2022.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments