Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

ČR: Ministerstvo zvýšilo väčšinu platieb na citlivé komodity (tabuľka)

ČR: Ministerstvo zvýšilo väčšinu platieb na citlivé komodity (tabuľka)
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

České ministerstvo poľnohospodárstva zvýšilo medziročne o viac ako tisíc korún (36,6 eur) na hektár platbu pre pestovateľov škrobových zemiakov, ktorí tak tento rok získajú cez 15.300 korún (561 eur) za hektár.

O viac ako tisíc korún (36,6 eur) na hektár sa tiež zvýšila platba pre pestovateľov chmeľu, zvýšili sa aj platby pre pestovateľov cukrovej repy alebo chovateľov teliat, dojníc alebo oviec a kôz.

Z 3,3 na 3,5 miliardy

Naopak, štát znížil platby pre pestovateľov konzumných zemiakov. Celkovo na tzv. citlivých komoditách plánuje vyplatiť 3,5 miliardy korún (128 miliónov eur), informovalo ministerstvo v tlačovej správe. Vlani a predvlani išlo o 3,3 miliardy korún (120,7 miliónov eur).

Uvedené komodity sú podporované oproti iným pestovaným rastlinám alebo chovaným zvieratám, pretože štát chce, aby ich poľnohospodári produkovali.

Hlavná platba na plochu, tzv. SAPS, bude zhruba o 250 korún (9,15 eur) vyššia ako vlani. Jej výška bude 3644 českých korún na hektár (133,3 eur). Ročne sa na SAPS vyplatí cez 12 miliárd korún (440 miliónov eur).

Zálohové platby 70-percent

Rovnako ako vlani sa budú vyplácať zálohy na hlavnú platbu v 70-percentnej výške celkovej platby. Tento rok ministerstvo zvýšené zálohy odôvodňuje koronavírusovou pandémiou. Vlani uviedlo ako dôvod okrem iného sucho.

“Rovnako ako v minulom roku chce ministerstvo poľnohospodárstva pokračovať vo zvýšenej podpore mladých poľnohospodárov, a preto je zachovaná vyššia sadzba platby pre mladých poľnohospodárov, ktorá tvorí 50 percent zo sadzby na SAPS. Sadzba platby pre mladých poľnohospodárov tak pre tento rok činí 1822,09 CZK/ha (66,7 eur),” dodal rezort.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments