ČR je tretím najväčším pestovateľom chmeľu na svete
Českí pestovatelia očakávajú priemernú úrodu chmeľu, čo by nemalo mať negatívny vplyv na cenu piva. Povedal to český minister poľnohospodárstva Marek Výborný (KDU-ČSL) v chmeľnici pri Lounoch v severozápadných Čechách.
Ceny potravín vo všeobecnosti klesajú s tým, ako spomaľuje inflácia. Podľa Výborného nič nenasvedčuje tomu, že by cena za pollitra točeného piva prekonala 2,9 eur (70 korún).
Pestovateľov chce české ministerstvo naďalej podporovať, získajú časť peňazí z balíka krízovej pomoci Európskej únie. Predseda Zväzu pestovateľov chmeľu ČR Luboš Hejda čaká, že tohtoročná úroda stúpne k 6 000 ton. Úroda chmeľu bude podľa Hejdu určite vyššia ako vlani.
„Predvlani to bolo 8306 ton, vlani 4452 ton, tento rok by sme mali radi tých 6000 ton. Síce sme sa radovali z dažďa, verili sme, že chmeľ ešte dorastie, ale prekážali tropické teploty. Aby v auguste bolo vyše 30 stupňov Celzia, to nebýva zvykom. V zbere budú obrovské rozdiely. Tam, kde bola vlaha, budú výnosy pekné. Za celú republiku sme optimistickí, čakáme lepší priemer,“ povedal ČTK Hejda.
Brigádnici z ČR aj zahraničia
Rozloha plochy chmeľníc v Českej republike klesá súvisle od roku 2018. Aktuálne zaberajú výmeru 4 873 hektárov, čo je o 145 hektárov menej ako pred piatimi rokmi. Najviac ich je na Žatecku. Český agrorezort podporuje obnovu chmeľníc.
„Chceme udržať chmeľ ako jednu z kľúčových exportných komodít a zostať treťou najväčšou pestovateľskou krajinou sveta,“ uviedol Výborný.
Pestovateľom pomáha rezort aj s poistením, ktoré možno využiť napríklad pri páde chmeľníc pri búrkach, ako tomu bolo počas minulého víkendu, keď konštrukcie spadli na viac ako 20 hektároch na Přerovsku.
Zber chmeľu je momentálne v plnom prúde, niekde začal až 25. augusta. V chmeľniciach sú brigádnici z Česka i zahraničia.
„Potrebujeme veľa ľudí. Ukrajincov teraz nahrádzajú obyvatelia Balkánu a študenti sú väčšinou miestni,“ uviedol Hejda.
Na farme Loužek v Oboře pri Lounoch pracuje 30 brigádnikov, medzi ktorými sú hlavne Bulhari. Zbierať na 42 hektároch začali 18. augusta, k dnešnému dňu majú tri štvrtiny chmeľu pod strechou.
„Úroda je ľahko nadpriemerná,“ povedal Aleš Mašanský, jeden z troch spoločníkov farmy.
Štátne dotácie využíva.
„Preto tu máme nové česačky, obnovujeme chmeľnice. Ale čo sa týka dotácií, ja by som bol radšej, aby vôbec žiadne neboli a aby sa ceny potravín vyrovnali na reálnu úroveň. Moje želanie a želanie mnohých poľnohospodárov je nereálne, pretože poľnohospodárstvo v celej Európe stojí na týchto peniazoch,“ uviedol Mašanský.
Z Česka sa vyváža okolo 60 percent úrody, najviac do Japonska a Číny.