Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z ekonomiky Zaujímavosti

ČR: Eurokomisia schválila poľnohospodárom mimoriadnu štátnu podporu

ČR: Eurokomisia schválila poľnohospodárom mimoriadnu štátnu podporu
insert_photoEurópska únia, 2010 - Budova Európskej komisie Berlaymont

Európska komisia v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu schválila Českej republike program štátnej podpory primárnych poľnohospodárskych výrobcov v objeme 20,2 milióna eur, teda 500 miliónov Kč.

Komisia to dnes oznámila v tlačovej správe. Program je v súlade s dočasným krízovým rámcom štátnej pomoci, ktorý komisia prijala 23. marca. Impulzom k jeho prijatiu boli vážne ťažkosti ekonomiky EÚ v dôsledku invázie.

Komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová upozornila, že poľnohospodárskych výrobcov zvlášť tvrdo zasiahla súčasná geopolitická kríza a jej vplyv na ceny elektriny, krmív a pohonných látok. Program umožní Česku podporiť poľnohospodárov a zabezpečiť pokračovanie ich činnosti v tejto ťažkej situácii, povedala.

Podľa programu budú mať oprávnení príjemcovia nárok na obmedzené sumy pomoci vo forme priamych dotácií. Verejná pomoc bude spočívať najmä v znížení istiny prevádzkových úverov pre poľnohospodárskych prvovýrobcov. Podpora má predstavovať 50 percent nesplatenej sumy úveru, maximálne zhruba 10.000 eur.

Podľa EK je pomoc v súlade s podmienkami stanovenými v dočasnom krízovom rámci, keďže nepresiahne 35.000 eur na príjemcu a bude poskytnutá najneskôr do konca tohto roka. Pomoc je nevyhnutná, vhodná a primeraná na nápravu vážneho narušenia hospodárstva krajiny, uviedla komisia.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: Európska únia, 2010 - Budova Európskej komisie Berlaymont

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments