Najväčším zdrojom júnovej inflácie boli opäť vyššie ceny potravín
Najväčším zdrojom júnovej inflácie boli opäť vyššie ceny potravín. Uviedol to Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, v komentári k júnovým spotrebiteľským cenám, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
„Ceny potravín sa a v porovnaní s májom zvýšili o ďalších 2,4 % a boli zodpovedné až za 38 % celkovej medzimesačnej inflácie. V medziročnom porovnaní sa dynamika ich rastu zrýchlila zo 16,6 % až na 18,7 %. Ceny potravín tak tvorili 27 % celkovej medziročnej inflácie,“ spresnil Koršňák.
K zrýchleniu inflácie v júni podľa neho výraznejšie opäť prispeli aj ceny pohonných látok, ktoré reagovali na ďalšie zdraženie ropy na svetových trhoch. V júnových cenách sa pritom premieta najmä májový vývoj cien ropy.
„Jemnú korekciu dolárovej ceny ropy z posledných dní pritom takmer plne pohlcuje slabšie euro,“ podčiarkol.
„Inflácia by mala zotrvať na úrovni okolo 12 až 13 % až do konca tohto roka. Na úrovni okolo 10 % by sa pritom rast cien mohol udržať aj v budúcom roku. Dotovať by ho mali naďalej najmä vysoké ceny potravín,“ myslí si Koršňák.
Aj podľa slov analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka bol rast cien v júni oproti máju ťahaný najmä cenami potravín (predovšetkým mäsa), ktoré prispeli viac než tretinou k medzimesačnému nárastu cien.
„Okrem toho tu zohrávali významnú rolu aj pohonné látky či imputované nájomné zohľadňujúce ceny stavebných materiálov,“ poznamenal Horňák.
ŠÚ SR informoval, že inflácia vzrástla v júni 2022 medziročne na 13,2 % a podobne ako v máji je to najvyššia hodnota od júna 2000. Medzimesačný rast cien v júni síce poklesol na 1,2 %, ale v priemere od začiatku roka sa ceny z mesiaca na mesiac zvyšovali o 1,6 %.