Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Cesnak a med z agro-drevinového podniku pôjde do zariadení BBSK

Cesnak a med z agro-drevinového podniku pôjde do zariadení BBSK
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Cesnak, med a postupne zrejme aj ďalšie potraviny bude do školských zariadení a domovov sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) dodávať nedávno založený Agro-drevinový sociálny podnik BBSK so sídlom v Rovňanoch v okrese Poltár.

“Aktuálne v podniku pôsobí päť zamestnancov, z toho jeden telesne znevýhodnený. Pracovníci sa venujú pestovaniu cesnaku, pestovaniu drevín, ovocinárstvu. V tomto roku pribudne chov včiel,” uviedla pre TASR hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková.

Svoju pestovateľskú činnosť podnik vykonáva na pozemku v obci Rovňany, ktorý má v dlhodobom prenájme Spojená škola Poltár v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK. Výhodou pozemku je existencia pôvodného ovocného sadu založeného v roku 1950.

“Sad o počte približne 1300 stromov prešiel koncom roka 2019 omladzovacím rezom,” pripomenula Štepáneková.

Keďže ide o prvý agro-drevinový sociálny podnik na Slovensku, odborne spolupracuje s Národným lesníckym centrom (NLC) vo Zvolene na pestovaní drevín. Stredná odborná škola Želovce je zase odborným garantom pre ovocinárstvo.

“Spojená škola Poltár bude odborne zastrešovať pestovanie zeleniny a Stredná odborná škola pod Bánošom bude garantovať chov včiel,” doplnila hovorkyňa BBSK.

Zámerom samosprávneho kraja je udržať agro-drevinový sociálny podnik v danom regióne a rozšíriť jeho pôsobnosť aj do ďalších regiónov, kde je kraj zriaďovateľom škôl s poľnohospodárskym zameraním.

“V nasledujúcich rokoch plánujeme prejsť z prvovýroby na druhovýrobu, teda spracovávať produkty, ktoré vypestujeme. Na základe týchto skutočností a zväčšenia obrábanej plochy sociálnym podnikom plánujeme do piatich rokov zamestnať 20 až 25 ľudí,” dodala hovorkyňa samosprávneho kraja.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments