Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Českí chovatelia sa sťažujú na lacné kurčatá z Ukrajiny. Končia aj na slovenskom trhu

Českí chovatelia sa sťažujú na lacné kurčatá z Ukrajiny. Končia aj na slovenskom trhu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Nielen lacné obilie z Ukrajiny ohrozuje zisky producentov potravín. V susednej Českej republike už aj chovatelia hydiny poukazujú na to, že narastá dovoz ukrajinského hydinového mäsa, ktoré sa predáva za nižšiu cenu, ako sú výrobné náklady menších domácich producentov. Upozorňujú aj na to, že toto mäso prichádza do Čiech cez Slovensko.

„Českí chovatelia kurčiat čelia v súčasnosti konkurencii dovozu nielen z Ukrajiny, ale aj zo Slovenska alebo z Poľska. Cenová ponuka kuracieho mäsa z týchto krajín sa pohybuje minimálne na úrovni 20 percent pod výrobnými nákladmi domácich producentov,“ hovorí podľa ČTK Gabriela Dlouhá, predsedníčka Českomoravskej hydinovej únie (ČDÚ).

Riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár pre poľnoinfo.sk potvrdil, že na Slovensku existuje viac ako 40 podnikov – rozrábkarní a prebaľovacích spoločností na hydinové mäso – ktoré na trh uvádzajú najmä lacnejšie dovážané hydinové mäso. Situácia je však na slovenskom trhu podobná ako v Čechách – a lacná hydina prichádza na Slovensko aj z Čiech.

„V roku 2022 sa na Slovensko doviezlo hydinové mäso v celkovej hodnote 206 miliónov eur. Vývoz hydinového mäsa zo SR dosiahol hodnotu 90,5 milióna eur. Priemerná cena dovezeného hydinového mäsa za rok 2022 bola 2,59 eur za kilogram a priemerná cena vyvezeného mäsa bola na úrovni 3,11 eur za kilogram. Výsledkom je, že náš trh s potravinami je úplne otvorený a na pultoch reťazcov sa nachádzajú prebytky hydinového mäsa z okolitých krajín – Poľska, Ukrajiny, Rumunska a Českej republiky,“ povedal Daniel Molnár pre poľnoinfo.sk.

Dovoz zo Slovenska do Čiech stúpol najmä tento rok

Podľa údajov českého agrorezortu sa do konca mája doviezlo zo Slovenska do Českej republiky 2,8 milióna ton hydinového mäsa a drobov, pričom za celý uplynulý rok to bolo 3,6 milióna ton.

Najväčším dovozcom hydiny do ČR ostáva Poľsko, pri ňom sa však čísla tento rok výrazne nemenili. Do konca mája sa z Poľska do ČR doviezlo 34,34 milióna ton hydiny a za celý minulý rok 78,7 milióna ton. Už tradične je poľská hydina lacnejšia a teraz k zníženiu jej ceny na českom trhu prispieva aj to, že v mnohých prípadoch je Poľsko – ale aj Slovensko – iba prebaľovačom napríklad ukrajinskej hydiny.

Českomoravská hydinová únia preto žiada štát o mimoriadnu podporu a uvažuje o znižovaní výroby hydinového mäsa.

Stúpa aj dovoz na Slovensko

Na Slovensko sa v roku 2022 doviezlo 79 532 ton hydinového mäsa, čo je o 2 160 ton viac, ako produkcia hydinového mäsa v SR za celý minulý rok. Do zahraničia sa vyviezlo 29 131 ton hydinového mäsa.

V produkcii hydinového mäsa bola Slovenská republika v roku 2022 sebestačná na 58,7 percenta, ČR o niečo viac, na 68 percent.

Podľa údajov, ktoré portálu poľnoinfo.sk poskytol riaditeľ Únie hydinárov Slovenska, v SR minulý rok vychovali 103 389 ton kurčiat (medziročný nárast o 13,2 %) a 2 321 ton sliepok (medziročný pokles o 59,8 %). Prerátané na počty kurčiat to je 45,1 milióna kusov, ktoré zabili na slovenských bitúnkoch a spracovali na 75 424 ton kuracieho mäsa.

Mäso z domácich chovov hydiny sa spracúva v troch veľkých bitúnkoch na kurčatá v Topoľčanoch, Košiciach a Veľkom Záluží pri Nitre.

Veľkým sa darí dobre – na Slovensku i v Čechách

Najväčším producentom hydiny v Čechách aj na Slovensku sú firmy z portfólia skupiny Agrofert Andreja Babiša. Jeho, ani ďalšie veľké hydinárne ekonomické straty nemajú.

Podľa analytika FinStatu Martina Lindáka, minulý rok tržby firiem v sektore produkcie hydiny dosiahli na Slovensku medziročný nárast o 28,9 percent na 249 miliónov eur.

Podľa Gabriely Dlouhej nárastol spoločnosti Vodňanská drůbež z holdingu Agrofert v roku 2022 zisk medziročne o 165 percent. Situácia na trhu podľa nej poškodzuje predovšetkým malých prvovýrobcov.

„Vstupné náklady na chov sa v dôsledku vojny na Ukrajine zvýšili o 50 až 200 percent, čo sa podnikom nepodarilo premietnuť do výkupných cien. Výkupná cena kurčiat stúpla medziročne o 18 percent, zatiaľ čo spracovateľom sa zvýšili náklady o 27 percent a cena v obchodoch o 26 percent,“ uzavrela Gabriela Dlouhá.

Autor článku: Klaudia Lászlóová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments