Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z ekonomiky

Česká republika padá v podporách na úroveň Slovenska

Česká republika padá v podporách na úroveň Slovenska
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenský návrh štátneho rozpočtu, ktorý v polovici októbra schválila vláda hovorí o štátnych a národných podporách vo výške 70,2 milióna eur. Český agrorezort počíta s národnými podporami vo výške 110 miliónov eur.

V rozpočte českého ministerstva poľnohospodárstva sa na budúci rok počíta so 110 miliónmi eur (2,7 miliardami Kč) na národné dotácie. Oproti tomuto roku je to o 94 miliónov eur (2,3 miliardy) menej,“ informuje dnes (2.11.2022) ČTK.

Podľa informácií Agrárnej komory Českej republiky má z národných dotácií smerovať 77 miliónov eur (1,88 miliardy korún) do živočíšnej výroby, 12 miliónov eur (305 miliónov) do rastlinnej výroby, 13 miliónov eur (317 miliónov) do potravinárstva a 8 miliónov eur (198 miliónov) na ostatné aktivity. Podrobnosti k programom zverejní české agroministerstvo do konca roka.

Slovensko 61 plus 9 miliónov

Slovenský návrh rozpočtu na rok 2023 počíta so štátnymi a národnými podporami vo výške 70,2 milióna eur. Návrh rozpočtu na aktuálny rok uvádzal 65,5 milióna eur.

Na účel štátnej pomoci sú rozpočtované prostriedky v sume 61 miliónov eur, z toho 30 miliónov eur na poskytovanie pomoci vo forme úľav na environmentálnych daniach. Ďalšie dotácie sú poskytované podľa schém štátnej pomoci najmä na platby poistného v poľnohospodárskej prvovýrobe, na odstraňovanie kadáverov, na poskytovanie podpory v lesnom hospodárstve a na ďalšie úlohy súvisiace s podporou pôdohospodárstva.

„Na národné podpory sú rozpočtované prostriedky vo výške 9,27 mil. eur. Hlavnými oblasťami dotácie sú chránený chov plemien koní a činnosť dostihovej autority, rozvoj a zachovanie majetku štátu slúžiaceho na organizáciu dostihov, údržba a prevádzka hydromelioračného majetku vo vlastníctve štátu, starostlivosť o drobné vodné toky a preventívne opatrenia pred povodňami,“ informuje Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2023 až 2025.

Okrem uvedených prostriedkov sú v návrhu rozpočtované výdavky aj na pozemkové úpravy. V období rokov 2023 – 2025 má ísť o 92 miliónov eur.

Obavy za riekou Moravou

Česká agrárna komora upozorňuje, že pokles na 110 miliónov eur sa dotkne najmä chovateľov ošípaných, hydiny alebo hovädzieho dobytka, ktorí už teraz zvažujú obmedzenie svojho podnikania.

„Nachádzame sa v situácii, keď poľnohospodárom a potravinárom raketovo rastú vstupné náklady. Pritom majú obmedzené možnosti premietnuť ich do cien, za ktoré predávajú svoju produkciu. Výkupné ceny neurčujú českí poľnohospodári, ale voľný trh,“ uviedol pre ČTK prezident komory Jan Doležal.

Komora upozorňuje, že zníženie pomoci môže viesť k väčšej orientácii podnikov na výnosnejšie komodity, ako sú pestovanie repky alebo obilnín. Česká samospráva preto požaduje, aby bola výška národných dotácií zachovaná na aspoň tohtoročnej úrovni 204 miliónov eur (piatich miliárd Kč).

O znížení národných dotácií hovorili dnes, podľa ČTK, tiež českí poslanci na poľnohospodárskom výbore snemovne. Prijali uznesenie, v ktorom žiadajú ministra pôdohospodárstva Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL), aby v budúcom roku hľadal ďalšie peniaze na navýšenie týchto dotácií.

SPP

Hlavnú dotačnú podporu pre poľnohospodárov netvoria národné a štátne podpory, ale prostriedky zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. V ČR má smerovať na podporu poľnohospodárstva z SPP vyše 1,4 miliardy eur (34,4 miliardy Kč). Na Slovensku sú európske prostriedky pre rok 2023 rozpočtované vo výške 635 miliónov eur.

Prepočet: 1 EUR = 24,506 CZK

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments