Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny slnečnice a kukurice výraznejšie poklesli

Ceny slnečnice a kukurice výraznejšie poklesli
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

V utorok (20. septembra) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Ceny potravinárskej pšenice triedy E padli za posledné dva týždne o takmer 15 eur na 196 eur za tonu. Predpoklad vývoja o dva týždne hovorí o veľmi miernom náraste cien. Napriek tomu, by sa v krátkodobom horizonte nemalo pšenici podariť presiahnuť dvesto eur za tonu. Pokorenie psychologickej hranice, by podľa CBV malo byť reálne v decembri.

Kŕmna pšenica sa vyhla výraznejším výkyvom a jej cena sa takmer nezmenila. V súčasnosti je na úrovni 155,88 eur za tonu a v krátkodobom a dlhodobom horizonte sa nepočíta s výraznejšími zmenami.

Výrazný pád cien zaznamenala kŕmna kukurica, keď z ceny 206,67 poklesla na 190 eur za tonu. V horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 185 eur a troch mesiacov 183,33 eur za tonu.

Ceny repky za posledné dva týždne klesla o približne 8 eur za tonu na 434 eur za tonu. V krátkodobom horizonte sa počíta so stabilizáciou cien, v dlhodobom s veľmi miernym nárastom.

Slnečnica zaznamenala výraznejší prepad cien, ako repka. Ceny poklesli až o 25 eur, na aktuálnych 368,67 eur za tonu. V horizonte dvoch týždňov sa počíta s nárastom cien o približne 10 eur a v horizonte troch mesiacov o ďalších takmer 20 eur.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments