Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Článok dňa Rastlinná výroba Z ekonomiky

Ceny repky sa v závere apríla dostali na rekord. Vraj môžu ďalej rásť

Ceny repky sa v závere apríla dostali na rekord. Vraj môžu ďalej rásť
insert_photoFacebook MPRV SR

Ceny repky na parížskej burze MATIF, čo je jedno z najdôležitejších svetových trhovísk, sa koncom apríla 2021 dostali na rekord, 680 eur za tonu (17 685 Kč), povedal ČTK hovorca Poľnohospodárskeho zväzu ČR Vladimír Pícha. Prezident Agrárnej komory ČR Jan Doležal uviedol, že očakáva nárast cien pre spotrebiteľov, pravdepodobne tak zdražejú repkové oleje.

Za nárastom ceny je podľa Doležala znižujúca sa pestovateľská výmera a zvyšujúci sa dopyt po repkovom oleji. Cena olejov i repky tak v posledných mesiacoch podľa neho strmo rastie.

“Európska únia ešte pred prijatím v súčasnosti diskutovanej Zelenej dohody prijala viacero čiastkových opatrení a obmedzení s cieľom vyššej ochrany životného prostredia, ktoré však vedú k obmedzeniu produkcie a teda aj k zníženiu celkovej ponuky. Produkcia repky klesla počas šiestich rokov o 30 percent, čo sa samozrejme pri konštantnom či dokonca rastúcom dopyte po repkovom oleji na európskom a svetovom trhu premieta do zvyšovania cien za surovinu,” uviedol Doležal.

V ČR klesla plocha repky za posledné tri roky o 11 percent na vlaňajších 368.000 hektárov.

“Pokles pokračuje aj v tomto roku, odhadom na 345.000 hektárov, čo predstavuje menej ako 12 percent celkovej výmery ornej pôdy v ČR,” dodal.

Nízka úroda repky sa očakáva aj vo Francúzsku

Na produkciu repky má negatívny vplyv nielen znižujúca sa plocha, ale aj počasie a škodcovia.

“Vzhľadom k tomu, že väčšina repky putuje do potravinárskeho priemyslu, nižšia produkcia sa následne premieta do vyšších cien potravín pre spotrebiteľov. Očakávame, že vzhľadom na uvedené, bude rast cien repky a repkového oleja pokračovať,“ doplnil prezident českej komory.

Hovorca zväzu Pícha dodal, že najvyššie ceny repky sú tradične v Číne, kde sa predávala tona za viac ako 740 eur (19 tisíc Kč).

„Neuveriteľne vysoké úrovne cien repky sú dôsledkom jej nedostatku, nižších zásob a relatívne vysokých nákupov Číny, ale aj Japonska. V mnohých krajinách sú nižšie prognózy úrody repky, takže aj ceny za novú úrodu sa očakávajú vyššie,“ doplnil Pícha.

Nízka úroda repky sa podľa neho očakáva aj vo Francúzsku, ktoré je jej najväčším európskym producentom.

Burzové ceny poľnoinfo.sk: https://polnoinfo.sk/ceny-komodit/svetove-burzy/vyvoj-cien/

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: Facebook MPRV SR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1523 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
M
Člen
M
12. mája 2021 21:30

Nie je tam chyba? Ceny kanadskej repky boli 680 eur/t, ceny na Matife boli asi o 100€ nižšie.