Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny repky rastú, pšenica ale padla o 45 eur

Ceny repky rastú, pšenica ale padla o 45 eur
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

Dnes (13. júla) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Cena potravinárskej pšenice triedy E sa za obdobie posledných dvoch týždňov prepadla o 45 eur za tonu na súčasných 191,5 eur za tonu.
„Prvé výsledky žatvy vykazujú podstatne lepšie hodnoty oproti minulému roku. Ceny obilnín aj olejnín na tieto výsledky okamžite reagujú poklesom, aj s ohľadom na pokles svetových cien. V najbližších týždňoch sa predpokladá ďalší pokles cien, pričom stále bude závislý od výsledku žatevných prác regióne Slovenska, ako aj v okrajových oblastiach susediacich štátov,“ uviedol na margo aktuálneho vývoja Pavol Scholtz, predseda Burzovej komory Komoditnej burzy Bratislava.
Podľa CBV by sa mal pokles cien spomaliť a o dva týždne sa očakáva zníženie cien o necelých 10 eur za tonu.
„Členovia cenového výboru, kde sú zástupcovia producentov aj spotrebiteľov však očakávajú koncom augusta a v septembri mierny nárast cien,“ povedal Pavol Scholtz.

Hodnota kŕmnej pšenice padá takmer totožne, ako hodnota potravinárskej obilniny. Pokles za posledné dva týždne dosiahol 44 eur za tonu a súčasná cena je na úrovni 161 eur za tonu. O dva týždne sa predpokladá, že cena poklesne o ďalšie štyri eurá. Rozdiely v cenách medzi regiónmi sú tak, ako pri potravinárskej pšenici na Slovensku minimálne.

Jedinou obilninou, ktorej cena na Slovensku rastie je kukurica. Kŕmna kukurica dosahuje aktuálnu cenu na úrovni 226 eur za tonu a do krátkodobej i dlhodobej budúcnosti sa počíta s jej ďalším miernym rastom.

Podľa Pavola Scholtza, stabilný a mierne rastúci vývoj ceny sa očakáva pri repke. Aktuálna cena je na úrovni 484 eur za tonu, čo je o 12 eur viac, ako pri ostatnej správe. Podľa CBV by mala byť cena o dva týždne pri tejto olejnine vyššia o 20 eur a v horizonte troch mesiacov by mala pokoriť psychologickú hranicu 500 eur za tonu.

Ceny slnečnice za posledné obdobie mierne klesli a v súčasnosti dosahujú 423 eur za tonu. O dva týždne sa počíta s nárastom ceny na úroveň 430 eur za tonu.

Ostatné komodity:

Potravinárska pšenica triedy A (západné Slovensko) – 182 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 177 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 183 eur za tonu.

Potravinárska pšenica triedy B (západné Slovensko) – 171 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 163 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 173 eur za tonu.

Pšenica špaldová (západné Slovensko) – 242 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 237 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 242 eur za tonu.

Jačmeň sladovnícky (západné Slovensko) – 207 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 214 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 244 eur za tonu. Ceny tejto komodity nepodlahli za posledné týždne výkyvom, aké sme si všimli pri ostatných obilninách. Pokles oproti ostatnej správe bol len 4 eurá za tonu a zo stručnej textovej informácie vidíme, že už v krátkodobej budúcnosti sa počíta s ďalším nárastom ceny.

Jačmeň kŕmny (západné Slovensko) – 172 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 174 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 184 eur za tonu.

Kukurica potravinárska triedy A (západné Slovensko) – 232 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 234 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 237 eur za tonu.

Raž potravinárska (západné Slovensko) – 182 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 174 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 184 eur za tonu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Pavol Scholtz
Pavol Scholtz
14. júl 2011 11:43

Komoditná burza Bratislava otvorila nový trh v sekcii agrokomodít na termínované obchodovanie – MON. http://mon.kbb.sk/ Tento nový systém dáva príležitosť producentom ponúkať svoju produkciu na obdobia niekoľkých mesiacov vopred pri rôznych objemoch dodávky za ceny podľa ich predstáv. Reálnosť trhových cien sa bude v systéme ukazovať na základe reálnych kontraktov… Celý komentár »