Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny rastlinných komodít klesajú, najrýchlejšie repka

Ceny rastlinných komodít klesajú, najrýchlejšie repka
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

Po mesiaci boli dnes zverejnené (8. júla) informácie z Cenového burzového výboru (CBV), ktorý sa v utorok (2. júla) zhodol na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Aktuálna cena potravinárskej pšenice triedy E sa nachádza na úrovni 194,17 eur za tonu, čo je o približne 16 eur menej, ako pred mesiacom. Predpoklad o dva týždne hovorí o poklese cien na úroveň 183,6 eur za tonu a o tri mesiace na úroveň 185,8 eur za tonu.

Kŕmna pšenica oslabila za ostatný mesiac podobne a to z 201,7 eur na aktuálnych 175 eur za tonu. O dva týždne by malo dôjsť k ďalšiemu oslabeniu o približne 15 eur na 159,7 eur za tonu. Horizont troch mesiacov hovorí už o cene 164,17 eur za tonu.

Kŕmna kukurica zatiaľ nezaznamenáva významnejšie cenové otrasy a jej cena sa pohybuje na úrovni 191,8 eur za tonu, čo je za ostatný mesiac pokles o približne šesť eur. Predpoklad dlhodobej budúcnosti už hovorí o prepade cien na úroveň 166,7 eur za tonu.

Dramatický pokles cien zaznamenala repka. Jej aktuálna cena je na úrovni 363,3 eur za tonu. Ešte pred mesiacom bola cena vyššia o 84 eur! Ďalší odhad cien tejto olejniny nepredpokladá významnejšie výkyvy. O dva týždne 360,5 eur za tonu a o tri mesiace 367,2 eur za tonu.

Slnečnica z dôvodu neskoršieho zberu neklesala tak dramaticky. Jej aktuálna cena 422 eur je len o necelých 10 eur nižšia, ako pred mesiacom. Odhad CBV predpokladá výrazný pokles slnečnice až v septembri a to na úroveň 364 eur za tonu.  

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments