Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny ošípaných klesli za päť rokov o pätnásť percent

Ceny ošípaných klesli za päť rokov o pätnásť percent
insert_photo2 x PPA - ATIS

Respondenti PPA – ATIS nakúpili v 36 – týždni v porovnaní s 34. týždňom 2010 viac mladých jatočných býkov (+ 41,7 %) a jatočných kráv ( + 53,3 %). Naopak, klesol nákup býkov starších ako 2 roky (-17,5 %) a jatočných jalovíc až o 43,6 %.

Nákupná cena mladých jatočných býkov oslabila oproti 34. týždňu len v triede O (- 3,4 %). Naopak, priemerná nákupná cena stúpla v triedach: R (+1,3 percenta) a P (0,9 percenta). Priemerná nákupná cena mladých jatočných býkov spolu posilnila o 1,2 percenta na 2,70 eur za kilogram jatočnej hmotnosti (1,48 eur za kilogram živej hmotnosti). Nákupná cena býkov starších ako dva roky, naopak, klesla o 3,2 percenta.

Pri jatočných kravách v 36. týždni nákupné ceny klesli v triedach: P (-6 percent) a 0 (-4,3 percenta). Priemerná nákupná cena stúpla len v triede R (+2,1 percenta). Priemerná nákupná cena jatočných kráv spolu v porovnaní s 34. týždňom oslabila o 5,5 percenta na 1,62 eur za kilogram jatočnej hmotnosti (0,84 eur za kilogram živej hmotnosti).

Nákupná cena jatočných jalovíc spolu oslabila rovnako ako pri kravách o 5,5 percenta na úroveň 1,93 eur za kilogram j. hm. (0,99 eur/kg ž. hm.).

Priemerná nákupná cena jatočného dobytka medziročne posilnila len pri jatočných býkoch do dvoch rokov (+2,7 %). Naopak, oslabila pri býkoch starších ako 2 roky (-4,1 %), jatočných kravách (-2,3 percenta) a jatočných jaloviciach (-1,7%).

Predpokladáme, že v najbližšom období zostane nákupná cena jatočného dobytka stabilná, prípadne sa mierne posilní priemerná nákupná cena jatočných kráv a jalovíc.

Jatočné ošípané
V sledovanom 36. týždni respondenti PPA – ATIS nakúpili v porovnaní s 34. týždňom o 0,6 percenta viac jatočných ošípaných.

Nákupná cena oslabila vo všetkých triedach. V akostných triedach s najvyšším podielom mäsa cena klesla v triede S o 3,5 percenta, v referenčnom týždni mala trieda S 58,3 percentný podiel na nákupe jatočných ošípaných. V triede E cena klesla o 1,7 percenta a v triede U o 1,5 percenta. Oslabili aj nákupné ceny v triedach O (-2,4 percenta) a R (-0,7 percenta). Priemerná nákupná cena ošípaných za triedy S až P spolu sa znížila o 2,8 percenta na 1,46 eur za kilogram jatočnej hmotnosti (1,16 eur za kilogram ž. hm.).

Pod úrovňou minulého roku zostala v 36. týždni nákupná cena jatočných ošípaných za triedy S až P spolu (7,6 percenta). V porovnaní s päťročným priemerom cena padla o 14,5 percenta.

V najbližšom období predpokladáme mierny pokles cien jatočných ošípaných.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku: 2 x PPA - ATIS

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments