Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny obilnín poklesli o tretinu, kukurice o polovicu

Ceny obilnín poklesli o tretinu, kukurice o polovicu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Bratislava 27. decembra (TASR) – Ceny poľnohospodárskych výrobkov sa v novembri medziročne znížili v úhrne o 14 %, a to vplyvom poklesu cien rastlinných výrobkov o 29,2 % a živočíšnych výrobkov o 0,8 %. Informoval o tom dnes Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Z výrobkov rastlinnej produkcie boli okrem strukovín nižšie ceny všetkých skupín výrobkov.

Najviac klesli ceny obilnín v priemere o 38,3 % v dôsledku poklesu cien kukurice na zrno o 50 % vplyvom vysokých tohtoročných úrod a olejnatých semien a plodov o 26,3 %, z toho slnečnice o 39,4 %. Ceny neskorých konzumných zemiakov sa znížili o 19,9 %, cukrovej repy o 14,8 %, ovocia a zeleniny o 6,4 % a tabaku o 1,1 %. Ceny strukovín vzrástli o 13,5 %.

Pokles cien živočíšnych výrobkov ovplyvnili nižšie ceny surového kravského mlieka o 6,1 %, jatočnej hydiny o 5,9 %, výrobkov chovu oviec o 3,7 %, konzumných slepačích vajec o 1,3 % a jatočného hovädzieho dobytka vrátane teliat o 0,1 %. Vyššie boli ceny jatočných ošípaných o 11,2 %, živých rýb o 2 % a včelieho medu o 1,2 %.

Od začiatku roka sa zvýšili ceny poľnohospodárskych výrobkov v priemere o 5,7 % v dôsledku vyšších cien živočíšnych výrobkov o 6 % a rastlinných výrobkov o 5,1 %.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments