Ceny komodít rastú, oči sú upreté na Rusko
Na diskusnom okrúhlom stole, ktorý usporiadalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Agroinštitút Nitra, štátny podnik a internetový portál poľnoinfo.sk na výstave Agrokomplex 2012 hovorili hostia o výhľade cien komodít po žatve 2012.
Podľa informácií Jozefa Rebra, konateľa spoločnosti Arimex, ceny rastlinných komodít na svetových trhoch momentálne lámu cenové rekordy.
„Od januára tohto roku vzrástli ceny o 40 percent.“ uviedol Jozef Rebro.
Ceny sóje vzrástli dokonca o 90 percent. Sója je pritom komodita, ktorá výrazne ovplyvňuje nákladovú položku slovenských poľnohospodárov.
„Keď v roku 2008 rástli ceny rastlinných komodít, boli za tým najmä špekulanti. Teraz ceny výrazne reagujú na neúrodu. Taktiež si myslím, že aj v nasledujúcom roku ceny neklesnú tak, ako v roku 2009, keď cenová bublina praskla“ uviedol Marian Uhrík, predseda predstavenstva Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností.
Tohtoročná neúroda je celosvetový jav. Najsuchší rok hlásia viaceré štáty USA. Významný pokles produkcie avizuje Rusko, Ukrajina, Kazachstan, ale aj niektoré štáty Európy ako Maďarsko, Poľsko, Česká republika a Slovensko. Tak ako u nás, aj v Českej republike došlo k poklesu úrod o 15 až 20 percent.
„Veľká pozornosť sa venuje Rusku, ktoré v minulosti už raz obmedzilo vývoz obilnín. Pravdepodobnosť, že to nastane aj tento rok je vysoká, čo by malo vplyv na ďalší nárast cien,“ uviedol Jozef Rebro.
Tak ako sa sucho dotklo lokálne len niektorých oblastí Európy, tak aj v rámci Slovenska, bolo najviac postihnuté západné Slovensko, kde v niektorých prípadoch úrody nedosiahli ani 50 percent dlhodobého priemeru. Celkové výpadky na celkovej slovenskej produkcii rastlinných komodít, podľa Mariana Uhríka dosiahnu 200 až 230 miliónov eur.