Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Cena jatočných jalovíc mierne rastie

Cena jatočných jalovíc mierne rastie
insert_photoPPA - ATIS

Ponúkame tradičný prehľad cien jatočných zvierat v 32. týždni, podľa respondentov Agrárnych trhových informácií Slovenska.

Jatočný hovädzí dobytok
Na trhu s jatočným hovädzím dobytkom sa počas 32. týždňa v porovnaní s 30. týždňom nakúpilo menej jatočných býkov spolu (-27,9 %) a jatočných kráv (-2,1 percenta). Oproti tomu bol nárast nákupu pri jatočných jaloviciach (+3,0 %).

Nákupná cena mladých jatočných býkov sa vyvíjala v 32. týždni v jednotlivých triedach rozdielne. Cena sa zvýšila v triedach R (+2,2 %) a O (+1,3 %). Naopak, prepadla sa v triede P (-6,8 %). Priemerná nákupná cena mladých jatočných býkov spolu sa oproti 30. týždňu posilnila o 0,8 % na 2,70 €/kg j. hm. (1,48 €/kg ţ. hm.).

Pri jatočných kravách sa v 32. týždni nákupná cena znížila vo všetkých triedach okrem triedy R, v ktorej stúpla o 2,8 %. Cena klesla v triedach O (-2,2 %) a P (-1,6 %). Priemerná nákupná cena jatočných kráv spolu sa znížila o 2,8 % na 1,67 €/kg j. hm. (0,86 €/kg ţ. hm.).

Priemerná nákupná cena jatočných jalovíc spolu sa zvýšila oproti 30. týždňu až o 2,7 % na úroveň 2,01 €/kg j. hm. (1,03 €/kg ţ. hm.).

Priemerná nákupná cena jatočného dobytka medziročne posilnila len pri jatočných býkoch (A – 1,3 %, B – 2,4 %). Nákupná cena najviac zaostávala za úrovňou minulého roka pri jatočných kravách o 13,5 %. Pri jatočných jaloviciach bola priemerná cena nižšia o 5,0 %.
Predpokladáme, že v najbližšom období sa nákupná cena jatočného dobytka stabilizuje, prípadne môže pri kravách a jaloviciach mierne posilniť.

Jatočné ošípané
Počas 32. týždňa sa nakúpilo v porovnaní s 30. týždňom menej jatočných ošípaných spolu (-16,3 %). Ponuka zvierat sa postupne vyrovnávala s dopytom, čo malo za následok aj stabilizovanie ceny ošípaných.

Priemerná cena jatočných ošípaných sa znížila v 32. týždni v triedach s najväčším podielom mäsa S, E a U o 0,2 %, 0,4 % a 0,8 %. Oproti tomu cena stúpla v triedach R (+0,3 %) a O (+13,2 %). Priemerná nákupná cena jatočných ošípaných za triedy S až P spolu mierne oslabila o 0,2 % na 1,59 €/kg j. hm. (1,27 €/kg ţ. hm.).

Priemerná nákupná cena jatočných ošípaných za triedy S až P spolu bola v 32. týždni medziročne nižšia o 12,7 %.
V najbližšom období predpokladáme mierne oživenie nákupnej ceny jatočných ošípaných.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku: PPA - ATIS

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments