Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Časť prvá: Kľúč k úspechu v poľnohospodárstve – pridružená výroba

Časť prvá: Kľúč k úspechu v poľnohospodárstve – pridružená výroba
insert_photoJuraj Huba - bioplynová stanica v Ludrovej

V minulosti sme ju nazývali pridruženou výrobou. V súčasnosti diverzifikáciou smerom k nepoľnohospodárskym činnostiam. Časy sa menia. Ako ešte desaťročia dozadu bolo všetko roľnícke, potom družstevnícke, po roku deväťdesiat agro, tak v súčasnosti zase farmárske. Základ ale zostáva. Tak ako pri pridruženej výrobe. Jej cieľom je, aj bolo, zlepšiť ekonomické ukazovatele podniku. Darí sa to vôbec? A kde ešte prevádzkujú výroby, ktoré viac, alebo menej súvisia s poľnohospodárstvom? Navštívili sme niekoľko podnikov, kde nám o súčasnej diverzifikácii povedia viac.

V roku 2007 sa nad výstavbou bioplynovej stanice začali zamýšľať v Ludrovej v okrese Ružomberok. Riešiť hnojné koncovky by museli tak či tak a bioplynová stanica mohla slúžiť ako ďalší stabilizačný faktor podniku.

„Zariadenie máme v prevádzke od jari tohto roku a podľa prepočtov, by ročné tržby za predaj elektrickej energie mali dosiahnuť 166 tisíc eur,“ hovorí Miroslav Štefček, predseda Poľnohospodárskeho družstva v Ludrovej.

Investícia v hodnote 1,3 milióna eur, na ktorú čerpali prostriedky i z Programu rozvoja vidieka na roky 2007 – 2013, ale nemusí byť naviazaná len živočíšnu produkciu. Ešte väčší výkon zariadenia dosiahneme, ak výroba funguje na procese fermentácie kukuričnej siláže. Ďalšou výhodou bioplynovej stanice je, že výsledný substrát – hnojivo, neobsahuje žiadne semená rastlín a tým sa nám znižujú náklady na chemickú ochranu.

Týmto spôsobom dokázali v Ludrovej zvýšiť efektívnosť živočíšnej výroby. V Sedliskách, v okrese Vranov na Topľou, si zase ekonomiku zlepšujú nielen vlastnou výrobou ovocných džúsov, ale i dvoma predajňami, kamenárskou výrobou a stavebnou činnosťou. Všetky tieto činnosti prinášajú podniku, práve v tomto období, dôležité finančné prostriedky. Agromix vo veľkom rozsahu postihli jarné povodne a škody na úrode ovocia, ktoré pestujú na približne 30 hektároch, sa pohybujú v státisícoch eur.

foto Juraj Huba – predajňa spoločnosti Agromix v Sedliskách.

Stavebná činnosť bola v minulosti jednou zo základných pilierov pridruženej výroby. Aj túto oblasť prevádzkujú v Ludrovej. Ako ale hovorí tamojší predseda družstva, stavebná čata skôr prináša do podniku finančné prostriedky, ako by jej služby využívali na hospodárskych dvoroch. Značný podiel činností robia najmä pre neďaleké papierne.

Na Poľnohospodárskom družstve v Dolnom Lopašove zase prevádzkujú kameňolom a predajňu stavebnín.

„Okrem ekonomického efektu týchto prevádzok, musíme hovoriť aj o prínose v rámci zamestnanosti ľudí. Veď na našu výmeru zamestnávame približne tri až štyrikrát viac pracovníkov, ako ostatné podniky. Dôvodom je pridružená výroba a silná živočíšna výroba,“ uvádza Marián Šmacho, predseda PD Dolný Lopašov.

Zdá sa, že kľúčov k úspechu v poľnohospodárskej prvovýrobe je viac. Dnes sme poukázali na podniky, ktoré išli smerom k diverzifikácii poľnohospodárskych činností a ktoré sa i umiestnili v súťaži Klubu poľnohospodárskych novinárov – Top Agro. Budúci týždeň v utorok uverejníme článok, ktorý bude hovoriť o ďalšom faktore, ktorý vplýva na ekonomiku najlepších poľnohospodárskych podnikov na Slovensku za rok 2009.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Juraj Huba - bioplynová stanica v Ludrovej

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments