Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Burza Chicago – cena pšenice naďalej klesá

Burza Chicago – cena pšenice naďalej klesá
insert_photoFilip Kľačanský

Na súčasný vývoj ceny pšenice v celosvetovom meradle vplýva viacero faktorov. Jedným z nich je silnejúci dolár, ktorý významne predražuje cenu pšenice a relatívne priaznivé odhady produkcie tejto komodity v globálnom meradle. Významnou mierou sa tiež na súčasnej situácii trhu s obilninami podieľa stagnujúci dopyt po potravinách.

Zveľadenie svetovej ekonomiky prinesie obrat v tomto smere, s výhľadom stabilného dopytu po poľnohospodárskych komoditách v dohľadnom čase.

Od obdobia, kedy sme vám začali prinášať prvé správy z burzy v Chicagu (začiatok augusta) môžeme konštatovať, že tendencia vývoja ceny pšenice je negatívna. V pondelok 3. augusta bola cena 140,04 €/t, aktuálna cena sa pohybuje na úrovni 123,80 €/t. Ide o dosť značný pokles, o vyše 16 € na tonu (489 Sk/t), a to v relatívne krátkom časovom období. (Porovnaj ceny v Hamburgu (DE) a Rouen (FR) uvedené v prehľade „Pokles cien: Trhové ceny obilnín vo vybraných štátoch EÚ“.)

Na základe súčasného vývoja sa predpokladá zhodnotenie ceny pšenice na decembrových 131 €/tonu, pričom dlhodobejší výhľad (marec 2010) hovorí o jej náraste na úroveň 136 €/tonu.

Ku grafu: Nárast ceny pšenice v úvode týždňa bol spôsobený správami o nepriaznivom vplyve počasie na nové osevy tejto komodity v Argentíne, Rusku a na Ukrajine a jeho možnom dôsledku na globálnu produkciu. Uvedené krajiny sužuje neobvykle suché počasie. Iba pripomíname, že hovoríme o druhom (Rus.), piatom (Ukr.) a siedmom (Arg.) najväčšom vývozcovi pšenice na svete.

Autor článku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Filip Kľačanský

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments