Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Bude v Rusku rásť cena obilia?

Bude v Rusku rásť cena obilia?
insert_photoarchív - poľnoinfo.sk

V tejto sezóne v Rusku zožnú oveľa menej obilia ako v predchádzajúcom rekordnom roku. Hlavným dôvodom je sucho. Podľa odhadov šéfky rezortu Eleny Skrynnikovej, v dôsledku sucha očakávajú straty v objeme až 11 miliónov ton obilia.

85 miliónov ton – asi toľko obilia zožnú v tomto roku v Rusku. V porovnaní s predchádzajúcim rekordným rokom je to o 23 miliónov ton obilia menej. Avšak odborníci sa neobávajú žiadneho deficitu obilia.

Bude ho dostatok nielen pre domácu spotrebu, ale aj na export. Kvôli zníženiu výnosu obilia nie je dôvod obávať sa prudkého nárastu cien obilia v Rusku, myslí si predseda ruskej Obilninovej únie Arkadij Zlochevsky.

„Nárast cien bude závisieť do značnej miery od situácie na svetovom trhu, nie na vnútornom. Na vnútornom je všetko v poriadku, zrna je viac než dosť, a preto ceny zatiaľ klesajú. To samozrejme bolestivo dopadá na poľnohospodárov, pretože ceny sa blížia k výške nákladov, a nie je výhodné siať. Predpokladá sa, že na svetovom trhu ceny porastú, čo by nám pomohlo a zastavilo by to pokles našich cien,“povedal A. Zlochevsky.

S cieľom udržať cenu obilia vláda plánuje koncom augusta začať s intervenčným nákupom. Na tento účel vyčlenila sumu 20 miliárd rubľov.

„Existuje však riziko, že intervenčný nákup môže poškodiť vývozcov obilia,“ povedal v rozhovore pre Business FM vedúci analytického oddelenia Rusagrotrans Igor Panensky.

„Môžme na svetové trhy exportovať okolo 17-18 miliónov ton oproti 23 mil. ton v minulom roku. Tieto objemy treba exportovať, takže intervenčný zásah formou nákupu obilia, by nemal zabrániť tomuto procesu. Znamená to ale, že niektoré konkrétne nákupy musia byť veľmi dobre premyslené.“

V tomto roku mnohé ruské obilné regióny mali problémy v dôsledku počasia, bolo najteplejšie a najsuchšie počasie za posledných desať rokov.

Vladimír Putin sľúbil, že poľnohospodári postihnutí suchom, dostanú trojročný odklad na splácanie pôžičiek.

Pomoc bude poskytnutá aj regiónom – môžu sa spoľahnúť na rozpočtové úvery. Na tento účel je vláda pripravená vyčleniť 100 miliárd rubľov.

Autor článku: Martin German - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments