Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Bodová hranica na úspech projektu PRV sa posúva

Bodová hranica na úspech projektu PRV sa posúva
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Nad väčšinou malých fariem visí hrozba exekúcie. Tvrdia, že uverili uisteniam Ministerstva pôdohospodárstva, že kúpené traktory, sejačky či pluhy za niekoľko tisíc eur môžu zahrnúť do projektov v rámci výzvy na Modernizáciu fariem. Lenže, niektorí napokon s projektmi neuspeli, lebo naň získali menej ako 73 bodov. Na stroje si požičali z banky. Soni Ludvighovej, predseda Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska Vladimír Kočárik v relácii Farmárova nedeľa povedal:

„Finančné problémy, ktoré začínajú so splácaním strojov sa prejavujú už teraz, ale očakávame, že mnohé sa prejavia aj v blízkej budúcnosti. Za posledné dva mesiace sme mali niekoľko rokovaní s Ministerstvom pôdohospodárstva, bohužiaľ ku konkrétnemu záveru sme neprišli,“ uviedol Kočárik.

Podľa redaktorky, už ale ministerstvo žiadalo zoznam farmárov, nad ktorými visí hrozba exekúcie. V. Kočárik tvrdí, že zoznam je vytvorený a v blízkom období ho odovzdajú na ministerstve.

„Cez nastavenie kritérií sme mali záujem podporiť tých, ktorí sa zameriavajú na projekty, ktoré vytvoria vyššiu pridanú hodnotu na vidieku. To znamená živočíšnu výrobu, špeciálnu rastlinnú výrobu, alebo tie projekty, ktoré budú plniť krížové plnenie,“ povedal generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva a rozvoja vidieka Ministerstva pôdohospodárstva Marek Kodada.

Ten upozornil, že výberové kritéria boli vypracované so všetkými poľnohospodárskymi samosprávami a ministerstvo na ich pripomienky reflektovalo.

Na druhej strane, ministerstvo nikdy nepovedalo, že všetky projekty uspejú. Počty podaných projektov dokonca dvojnásobne prekročili finančnú alokáciu.

„Pôdohospodárska platobná agentúra prijala v rámci prvej výzvy 2001 projektov. K 17.4. sme vyradili 755 projektov. Väčšinou sú to tie, ktoré majú 64 bodov a menej,“ povedal Roman Serenčéš, generálny riaditeľ PPA.

V súčasnosti sa projekty prehodnocujú a posúva sa aj hranica na úspešnosť projektov na 72 bodov /predtým 73/. Ako uviedol Kodada, je to najmä z dôvodu, že poľnohospodári prehodnocujú plánované investície vo svojich projektoch.

„V súčasnosti je na hranici 72 bodov 38 projektov, zhruba 34 pôvodných a štyri projekty, ktoré boli prebodované z vyšších bodových hraníc. Tieto projekty zaraďujeme naspäť do procesu hodnotenia,“ povedal Serenčéš.

A čo vlastne stálo za tým, že sa bodové ohodnotenie projektov prehodnotilo? Podľa generálneho riaditeľa PPA boli dôvody dva. Jedným z nich je, že ak vyhodnotiteľ zistí nedostatky, buď sa zníži bodové ohodnotenie, alebo hodnota investície. Druhý dôvod je, že poľnohospodári mali termín do 30. apríla ak chceli znížiť hodnoty projektov, pri dodržaní bodového ohodnotenie. Prišlo približne 37 žiadostí, ktoré hovorili o znížení investícii asi o 5 miliónov eur.

„Týmito spôsobmi sme ušetrili približne 10 miliónov eur a preto sme v rámci bodového ohodnotenia mohli znížiť kritéria o jeden bod, na 72 bodov,“ uviedol Serenčéš.

Autor článku: Juraj Huba - spracované podľa relácie Farmárova nedeľa
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments