Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Austrália prekvapuje rastom exportu pšenice

Austrália prekvapuje rastom exportu pšenice
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena pšenice rástla na burze CBOT a EURONEXT pomalšie. Naopak burza BÉT zaznamenala v minulom týždni rast o 11 percent. Burzy CBOT a EURONEXT zaznamenali rast len o približne 1percento.

Francúzska agentúra Strategie Grain už tretíkrát po sebe znížila výsledky produkcie pšenice v EÚ. Pokles je spôsobený menšou úrodou vo Veľkej Británii, v pobaltských krajinách, ako aj v štátoch východnej Európy. Počíta sa s produkciou 127,2 mil. ton, čo je o 1 mil. ton menej, ako v minulomesačnej správe. Starosti bude robiť nielen kvantita, ale aj kvalita pšenice zožatej tento rok. Daždivé počasie spôsobilo, že len polovica pšenice bude vhodná na potravinárske spracovanie. V minulom roku bolo možné pre potravinárske účely využiť približne 66 percent produkcie a predminulý rok až 68 percent.

Na svetových burzách sa pšenica dostala pod tlak, keď sa objavila správa ohľadne úrody pšenice v Austrálii. Tu by sa mala tento rok úroda pohybovať podľa austrálskych agentúr na úrovni 25,1 mil. ton, čo je rast oproti minulému roku o 15,9 percenta. Okamžite narástol aj export z tejto krajiny o približne 20 percent na 18,4 mil. ton. V rokoch, keď bolo v Austrálii sucho – 2006/2007 a 2007/2008 exportovala táto krajina len okolo 8 mil. ton. Riziko úrody pšenice je stále podľa odborníkov v poškodení kobylkami ako aj v hubových ochoreniach.

Napriek tlaku na trhu sa situácia ku koncu týždňa upokojila a svetové burzy zaznamenali rast. Ten bol spôsobený obavou globálneho úbytku tejto komodity. Pšenica v Kanade je ohrozená chladom a mrazmi, Nemecko bude mať menej kvalitnej pšenice, pri Ukrajine je stále vo vzduchu zákaz exportu pšenice. To sú správy, ktoré znova posunuli na konci týždňa pšenicu do zelených čísiel tak na Parížskej ako aj na Chicagskej burze. Ani burza vo Viedni nezaostávala a zaznamenala rast pšenice o asi 5 eur na tonu. Najvyšší rast zaznamenala pšenica s parametrami našej mlynárskej pšenice (protein 12,5 %), ktorá za týždeň narástla o 10-12 percent.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments