Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Cena kukurice je najvyššia od roku 2008

Cena kukurice je najvyššia od roku 2008
insert_photoMartin Kubica - spracovné pre poľnoinfo.sk

Kukurica minulý týždeň na svetových burzách posilňovala. Burza CBOT vzrástla o asi 6,7 percenta s tým, že v strede týždňa sa menil termín obchodovania. Burza EURONEXT posilnila o približne 3,2 percenta a burza BÉT po dlhšom čase posilnila o asi 2,4 percenta.

Kukurica je druhou najrýchlejšie rastúcou komoditou na trhu (prvenstvo má cukor). Jej cena je najvyššia od roku 2008. Príčinou je suché a následne daždivé počasie, čo spôsobilo pokles úrody z hektára. Problémom je aj postup výsevu obilnín v Rusku, keď podľa dostupných informácií zaostáva výsev oproti minulému roku až o 35 percent. Obavy znásobuje aj pokles stavu zásob zo strany amerického ministerstva poľnohospodárstva.

Tohto roku sa počíta aj s menšou úrodou v Európskej únii. Podľa agentúry Strategie Grain sa vplyvom nižších plôch osiatia a počasia znížia výnosy a to hlavne v Nemecku. Predpoklad pre túto krajinu je pokles produkcie o takmer 19,5 percenta. I keď Francúzsko zožne o 1,8 mil. ton menej, ako v minulom roku, zachová si prvenstvo v produkcii v EÚ. Celkovo by sa podľa tejto agentúry malo v EÚ-27 urodiť o 1,3 mil. ton menej kukurice, ako v minulom roku. Vyššie úrody sa predpokladajú v Španielsku ale aj vo východnej časti Európskej únie.

Autor článku: Martin Kubica - spracovné pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracovné pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments