Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Aj vo Viedni rastú ceny repky

Aj vo Viedni rastú ceny repky
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena repky sa za posledné dva týždne na nami sledovaných burzách stabilizovala. I keď nárast o 1,7 percenta, na burze v Budapešti, bol spôsobený len kurzovým rozdielom. Až v piatok burza reálne narástla o 1000 forintov a zvýšil sa aj objem obchodov s touto komoditou. Burza EURONEXT rástla kontinuálne a za posledné 2 týždne sa jej cena zmenila o 1,2 percenta.

Vývoj cien repky je momentálne viac ako od množstva a kvality, závislý od dopytu po nej zo strany spracovateľov na výrobu MERA a potravinového priemyslu. V Nemecku by mala produkcia tento rok dosiahnuť 5,6-5,7 mil. ton tejto olejniny, čo je asi o 9 percent menej, ako minulý rok. Pre porovnanie s priemerom rokov 2004-2009 je to ale ešte stále o 6 percent viac.

Napriek posledným správam z Kanady ohľadne navýšenia produkcie repky sa situácia na trh upokojila a po miernom oslabení a stagnácii trhu sa čísla prehupli do pozitívnych hodnôt. Momentálne sa repka pohybuje na burze Euronext už dlhšie nad 380 eur a na burze BÉT sa približuje k 360 eurám. Pre porovnanie u našich susedov, vo Viedni, stúpla za posledné dva týždne cena repky z 345 – 355 eur na 355 – 365 eur za tonu.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments