Aprílové údaje o repke nabádajú k optimizmu
Cena repky sa síce stabilizovala, ale v mesiaci apríl došlo na burze EURONEXT k jej poklesu o viac ako 4,5%. Najviac poklesla práve posledný aprílový týždeň a to o 17 eur.
Nemecko: Od polovice marca sú priemerné teploty v Nemecku 2 – 4 °C nad dlhoročným priemerom. Predovšetkým repka by mohla svoj zlý vývoj po nepriaznivých jesenných výsevných podmienkach a jarných mrazoch zlepšiť. V severných a západných častiach Nemecka už začala repka kvitnúť, ale kvetenstvá sú menšie a slabšie ako bežne. Prezimovanie repky je horšie, ako priemer minulých rokov, ale výsledky sú lepšie ako sa očakávalo. V strednej a severnej časti Nemecka padlo v posledných piatich týždňoch len 30-40 % priemeru dlhodobých zrážok. Naproti tomu ale rastliny profitujú ešte z rezerv vlhkosti obsiahnutej v zemi, pretože vo februári bola zrážková činnosť výdatná. V budúcnosti budú ale zrážky na správny vývoj veľmi potrebné.
Veľká Británia: Vo Veľkej Británii by podľa analýzy sekcie ministerstva poľnohospodárstva DEFRA mala byť produkcia repky o 400.000 ton vyššia, ako v roku 2010. Táto správa môže výrazne ovplyvniť obchod s touto komoditou, pretože Veľká Británia je po Nemecku, Francúzsku a Poľsku štvrtý najväčší producent repky v EÚ. Podľa odborníkov je úroda repky v tejto krajine lepšia ako v iných častiach EÚ, kde studené a suché počasie hlavne v severnej a východnej časti neprospieva dobrému vývoju tejto olejniny. Keďže EÚ je najväčší exportér repky hlavne pre Čínu a táto krajina zvyšuje svoju spotrebu z roka na rok, rekordná a kvalitná úroda z Európy je žiadaná.
Česká republika: Situácia v Českej republike je podobná ako vo väčšej časti Európy. Podľa prezidenta Agrárnej komory Jana Velebu sa očakáva nižšia úroda napriek rekordnej ploche osiatia, ktorá minulý rok dosiahla 391 tisíc hektárov. Príčinou je nepriaznivé počasie na konci minulého leta, kedy bola až jedna tretina repky osiata po skončení lehoty. Podľa Velebu sa ceny tejto komodity udržia aj naďalej na rekordnej úrovni. Odhadnúť produkciu si ale netrúfol.
Kanada: Podobná situácia je aj v Kanade, kde sa s výsevom repky začína teraz a kanadskí farmári museli posunúť výsev repky v dôsledku nepriaznivého počasia až o 3 týždne.
Podľa analýzy OILWORLD by sa mala úroda repky v EÚ pohybovať na úrovni 20,1 mil. ton, čo je oproti minulému roku úroda znížená o 0,5 mil. ton. V roku 2009 bola úroda rekordná a dosiahla 21,7 mil. ton.
Faktory vplývajúce na rast ceny:
– vysoké ceny palív podporujú produkciu biopalív
– povinné množstvo prímesí biopalív do paliva v EÚ
– suché počasie v Európe – zlé prezimovanie repky v Nemecku
– oneskorenie výsevu repky v Kanade o 3 týždne
– obavy o vývoj úrody vo východnej časti Európy
Faktory vplývajúce na pokles ceny:
– stále otázny výsev repky v Kanade ( nárast o cca. 14%)
– rekordná úroda vo Veľkej Británii
– zvýšená produkcia sóje v Brazílii a v Argentíne