Analytik: Podľa aktuálnych informácií máme cenové vrcholy za sebou
Plodiny majú za sebou veľmi dôležitý týždeň, ktorý priniesol aktualizáciu reportu WASDE, aktualizáciu stavu americkej úrody, vyhodnotenie sejby a žatvy a dáta exportov plodín z USA. Vzhľadom na to, že ešte stále čakáme na zverejnenie výhľadov menovej politiky americkej centrálnej banky Fed, plodiny pokračujú v obchodovaní v úzkom pásme. Celkovo však naďalej platí, že cenové vrcholy neboli prekonané. Od začiatku mesiaca je kukurica v strate o 4.2%, sója o 1.7% a pšenica v zisku 2.5%.
Aj bez podrobnejšieho rozboru (ten zverejníme v najbližšej správe) reportu WASDE je však jasné, že trh už druhý raz po sebe maľoval čerta na stenu a očakával horší stav zásob, ako bola skutočnosť.
Koncové zásoby v USA ostanú na úrovni 115 mil. bušelov v porovnaní s júlovým odhadom (očakávania 110 mil.) u kukurice bol revidovaný odhad zo 733 mil. bušelov na 650 mil. bušelov (očakávania 609 mil.) a u pšenice ostal odhad na úrovni 698 mil. bušelov (očakávania 690 mil.).
Ďalším dôležitým faktorom je stav úrody kukurice, ktorý sa prestal zhoršovať. Stav sóje (kvalita úrody) sa dokonca mierne zlepšil – po prvý raz za posledné týždne. Koncom augusta už začala žatva kukurice, aktuálne je zožatej 15 percent úrody (k 9. septembru) oproti 10 percentam týždeň predtým a 5 percentám minulý rok o takomto čase. Zber úrody postupuje teda rýchlejšie, čo môže tlačiť cenu nadol. Samozrejme dôležitým faktorom je z veľkej časti poškodená úroda, niekde sa zberať vôbec nebude.
Začiatkom septembra začala žatva sóje, aktuálne sú zožaté 4 percentá úrody. Minulý rok to bolo 1 percento. Zároveň začala sejba pšenice, osiaté sú 4 percentá plánovanej výmery. Minulý rok o tomto čase bolo osiatych 5 percent a priemer posledných rokov hovorí o 6 percentách.
Záver – stav úrody kukurice a sóje sa prestal zhoršovať, žatva postupuje rýchlejšie a koncové zásoby nebudú také nízke, ako sa očakávalo (aktuálny odhad). Naopak, pšenicu čiastočne podporuje fakt, že stav osiatych plôch je menší ako minulý rok a preto sa jej darí o niečo lepšie. Zatiaľ sa potvrdzuje náš výhľad, že vrcholy máme za sebou a tento výhľad zatiaľ držíme. Exporty plodín z USA sú totiž nižšie ako po minulé roky, čo je prirodzená reakcia na nižšiu úrodu. Spôsobené to môže byť tiež vyššími cenami, ktoré tlmia rast dopytu.
Ďalšiu správu o cenách komodít, ktorú pripravuje pre poľnoinfo.sk TRIM Broker zverejníme budúci týždeň.