Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

AMO identifikovali v domácom chove. Prvý raz od augusta 2019

AMO identifikovali v domácom chove. Prvý raz od augusta 2019
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Po 11 mesiacoch potvrdili ďalší prípad afrického moru ošípaných (AMO) v domácom chove na Slovensku, ohnisko nákazy je v obci Čierna v okrese Trebišov. Informuje o tom Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR na svojej webovej stránke.

MPRV: Dôležitá je registrácia chovov

„V chove boli chované dve ošípané, nekomerčný chov pre vlastnú spotrebu chovateľa. Ošípané mali zvýšenú telesnú teplotu a neprijímali krmivo. Následne ošípané uhynuli a 7. júla prebehlo vzorkovanie zvierat za účelom potvrdenia/vyvrátenia nákazy,“ uvádza ŠVPS.

Ohnisko sa nachádza 1,5 kilometra od ukrajinskej a 2,5 kilometra od maďarskej hranice, kde je už dlhodobejšie potvrdzovaný výskyt nákazy v populácii diviakov. Samotná oblasť na Slovensku je zaradená do infikovanej oblasti pre výskyt AMO u diviakov.

V súvislosti s najnovšími prípadmi vytvorili trojkilometrové ochranné pásmo okolo ohniska, ktoré zasahuje do katastrov obcí v okrese Trebišov Čierna, Boťany, Bačka, Biel, Čierna nad Tisou a Malé Trakany. Pásmo dohľadu v polomere desať kilometrov zahŕňa v Trebišovskom okrese katastre miest a obcí Kráľovský Chlmec, Veľké Trakany, Dobrá, Pribeník, Poľany a Leles. V okrese Michalovce ide o obce Ptrukša, Veľké Slemence, Ruská a Kapušianska Kľačany.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR žiada obozretnosť a dodržiavanie preventívnych opatrení. Pripomína, že je nevyhnutné, aby mali všetci chovatelia chovy zaregistrované a aby ošípané a odstavčatá kupovali iba zo známych zdrojov a nie z oblastí mimo Slovenska, kde bol AMO potvrdený. Podľa neho nie je vylúčená ani cesta prenosu cez zeleninu a ovocie z tejto oblasti.

„Dôležitá je aj manipulácia s krmovinami, od pokosenej kukurice až po slamu, ktorá môže byť infikovaná,“ informoval.

Bol nariadený intenzívny lov diviačej zveri

Situáciu za našimi hranicami vzhľadom na počty potvrdených prípadov označil za katastrofálnu. Najviac ich pribúda v Maďarsku a v Poľsku.

Agrorezort zároveň upozorňuje na príznaky infikovaných ošípaných. Sú to zvýšená teplota zvieraťa, krvou podliate štípance po muchách, krvné podliatiny na koži, hnačka a znížený príjem krmiva.

„Ich nahlásenie, či už štátnemu alebo súkromnému veterinárnemu lekárovi, je extrémne dôležité pre zamedzenie šírenia AMO do ďalších oblastí Slovenska,“ uviedol s tým, že v prípade akejkoľvek zmeny správania, resp. narušení zdravotného stavu alebo v prípade úhynu domácej ošípanej, je jej majiteľ povinný tento úhyn ihneď nahlásiť príslušnej Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe (RVPS) a veterinárovi.

Zatiaľ 216 prípadov ochorenia u diviakov

„Na Slovensku bol poľovníkom nariadený intenzívny lov diviačej zveri, na ktorý poľovníci zareagovali zodpovedne. Prebieha aj aktívne sledovanie situácie štátnymi veterinármi a poľovníkmi, ktorým štát uhrádza náklady za odovzdané vzorky z nájdených a ulovených diviakov,“ dodal agrorezort, podľa ktorého vo veterinárnom laboratóriu vo Zvolene neustále vyšetrujú odovzdané vzorky.

AMO, ktorý zabíja domáce a divé ošípané, na Slovensku prvýkrát potvrdili 24. júla 2019 v domácom chove v obci Strážne v okrese Trebišov pri maďarských hraniciach. Na Slovensku doteraz zaznamenali 216 prípadov ochorenia u diviakov, a to v okresoch Trebišov, Michalovce, Košice – okolie a Košice – mesto. U domácich ošípaných sa AMO potvrdilo spolu v 12 prípadoch v okrese Trebišov, pričom doposiaľ posledný prípad zaznamenali 19. augusta 2019. Vlani v decembri Európska komisia zrušila pre Slovensko aj infekčnú oblasť pre AMO.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments