Aký bude vývoj cien repky?
Poľnohospodári tento rok neskrývajú rozčarovanie z nákupnej ceny repky. Hlavne zo správania jej najväčšieho spracovateľa, ktorým je Palma Group, a. s.. Tá ponúka nákupnú cenu na úrovni 230 eur, čo je približne 7 tisíc korún. My pripomíname, že podľa Agrárnych trhových informácií Slovenska, dosiahli nákupné ceny repky v júli 2008 úroveň približne 418 eur za tonu, čo je v prepočte na starú menu takmer 12 600 korún. Aký bude ďalší vývoj cien tejto kľúčovej komodity, sa dá len ťažko predpokladať. Preto uvádzame niektoré faktory, ktoré ho môžu ovplyvniť, ale aj stanoviská jej najväčšieho spracovateľa.
V neprospech poľnohospodárov hrá hlavne fakt, že významný producent repky v regióne – Maďarsko, nedosiahol výpadky úrod na úrovni, ako sa pôvodne predpokladalo. Taktiež zásoby tejto komodity z minulého roka sú na relatívne vysokej úrovni, a to 2,5 milióna ton.
Najväčšie pestovateľské plochy repky sú v Nemecku, kde dosahujú takmer 1,5 milióna hektárov. O niekoľko tisíc hektárov nižšiu výmeru má Francúzsko. Tretím jej najväčším pestovateľom v Európskej únii je Poľsko, ktorého výmera je približne polovičná oproti Nemecku. Práve preto, sú Nemecko a Francúzsko štáty, kde sa určuje budúci vývoj cien.
Podľa predstaviteľov Palmy je štandardné, ak sa cena stanovuje podľa vývoja na svetových trhoch a to najmä parížskej burze MATIF. Aj to je dôvod, prečo spoločnosť tento rok nenakúpi celý objem suroviny v priebehu jedného mesiaca. Ako hovorí, výsledný produkt – olej – vyrobený z úrody tohto roku, budú predávať prakticky až do budúcoročného zberu repky a v tejto chvíli je veľmi ťažké odhadnúť, ako sa budú vyvíjať ceny repky na svetových burzách.
Aj preto dnes Palma ponúka za surovinu ceny, ktoré odzrkadľujú trhovú situáciu. Údaje z burzy MATIF hovoria o súčasnej cene približne na úrovni 260 eur za tonu. Ceny na parížskej burze v priebehu celého júna a júla klesali, čo ale nezodpovedá údajom Oil Worldu, ktorý počíta s nižšou produkciou repky oproti minulému roku vo výške približne päť percent.
To znamená, že ak by tu došlo k výraznejšiemu nárastu cien, malo by to vplyv aj na slovenských producentov. Podľa dostupných informácií sa v prípade výhodnejšieho kontraktu podarilo niektorým poľnohospodárskym subjektom odstúpiť od zmluvy s Palmou. Bez sankcii, avšak pod podmienkou vysporiadania zálohy.