Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z ekonomiky

Aký bol poľnohospodársky január?

Aký bol poľnohospodársky január?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Od nového roku vám budeme ponúkať celomesačný súhrn udalostí, ktoré ovplyvnili naše chlebové odvetvie. Tento mesiac najviac v poľnohospodárskej verejnosti rezonovali veľtrh Grüne Woche, ceny rastlinných a živočíšnych komodít, situácia na trhu s mliekom, ale aj zriadenie krízového štábu na monitorovanie situácie v poľnohospodárstve.

Január bol plný zmien, výkyvov, ale aj agrárnych podujatí. Z toho najvýznamnejšieho, Grüne Woche, sme sa vám snažili priniesť čo najviac zaujímavých informácií. Svoje brány otvoril v Berlíne už 74.-krát a prebiehal v období, keď sa v Európskej únií dostáva otázke potravinovej bezpečnosti zaslúženého miesta.

Na Slovensku sa kalendár podujatí rozbiehal o niečo pomalšie. Prvým, na ktorom sme sa v roku 2009 zúčastnili, bol odborný seminár spoločnosti Dow AgroSciences. Tu sa nehovorilo len o prípravkoch na ochranu rastlín, ale aj o cenách komodít a hospodárskej kríze. Významný český odborník na pestovanie olejnín a jačmeňa Jan Vašák, vyjadril presvedčenie, že hospodárska kríza sa poľnohospodárstva nedotkne a dokonca poľnohospodári by zo súčasnej situácie mohli vyťažiť. Poukázal na to, že môžu nakupovať lacnejšie vstupy do výroby. Veľmi aktuálne sa pre našu redakciu vyjadril aj k cenám obilnín. Poukázal na ich nárast, na svetových burzách, od druhého januárového týždňa.

Ceny rastlinných komodít, aj podľa ostatných vyjadrení /napríklad v článku Potraviny pravdepodobne zdražejú/ dosiahli svoje dno už v decembri. Ich vývoju, pravdepodobne pomôže sucho v niektorých oblastiach sveta. Napríklad Argentínu, štvrtého najväčšieho exportéra pšenice, postihlo najväčšie sucho za posledných 70 rokov.

Čo sa týka speňažovania živočíšnych komodít, na Slovensku podľa ATIS-u vnímame mierne oživenie cien jatočného hovädzieho dobytka a to v dôsledku nedostatku zvierat na našom trhu. Pri ošípaných, je situácia zložitejšia a nákupné ceny v lepšom prípade len stagnovali. Podľa Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku, sa ceny v ostatných krajinách Európskej únie v minulom týždni začali mierne posilňovať. Výrazný pokles cien ošípaných bol zaznamenaný len v štátoch Vyšehradskej štvorky. Organizácia zastrešujúca našich chovateľov, už v prvom februárovom týždni predpokladá určitú stabilizáciu situácie.

Oveľa pochmúrnejšia nálada je medzi prvovýrobcami mlieka. Z tohto dôvodu aj slovenský minister pôdohospodárstva, predložil na rokovanie Rady ministrov poľnohospodárstva EÚ, v januári, žiadosť o zvýšenie intervenčného nákupu aj obnovenie vývozných náhrad.
O situácií v tomto odvetví informoval minister novinárov v tretej dekáde januára. Ako ďalej uviedol, súčasné ceny mlieka sú na úrovni 0,24 – 0,26 € / 7,23- 7,83 Sk/ za liter. Komplikovaný stav sa snaží riešiť aj Mliečny fond. Má za úlohu zvýšiť spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov, ktorá je u nás hlboko pod odporúčaniami zdravotníkov. Práve v januári predstavili zástupcovia Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka a Slovenského mliekarenského zväzu, kampaň s názvom – Objav mlieko.

Na situáciu v poľnohospodárstve, v januári, zareagovala aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Tá zriadila krízový štáb, ktorý bude monitorovať ďalší vývoj, zabezpečí spracovanie analýzy dopadov odbytovej a finančnej krízy na agropotravinársky komplex a predloží Rade pre hospodársku krízu, výkonnej i zákonodarnej moci návrhy nevyhnutných opatrení.

Predstavitelia Komory sa vyjadrili, že plánujú napríklad intenzívnejšie podporovať predaj na Slovensku vyrobených výrobkov. Tie si budú môcť slovenskí spotrebitelia kúpiť už len v eurách. Korune totiž 16. januára definitívne odzvonilo. My sme sa pri tejto príležitosti spýtali vybraných predstaviteľov nášho poľnohospodárstva, ako sa táto zmena meny prejaví na našom chlebovom odvetví. Zhodli sa, že to bude predovšetkým stabilitou, odstránením kurzových rozdielov, ale i možnosťou lepšieho porovnania cien.

Ako vidieť, január bol v mnohých oblastiach horúci, aj napriek tomu, že mnohé slovenské fabriky museli obmedziť spotrebu plynu. To, sa podľa našich informácií výraznejšie neprejavilo na našom poľnohospodárstve, potravinárstve, alebo lesníctve.

Isto, by sme si spomenuli aj na iné udalosti, ktoré v januári hýbali našim poľnohospodárstvom. My sme vybrali tie, ktoré sme považovali za najpodstatnejšie a ktoré sme pre vás vždy aj spracovali. Preto k jednotlivým témam, ktoré uvádzame v tomto súhrne, sa dopracujete aj v článkoch na stránke poľnoinfo.sk.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments