Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

AKS: Štátne banky by mali roľníkom poskytovať úvery

Chránené vodohospodárske oblasti Žitného ostrova, spoločná poľnohospodárska politika a dlhodobé úvery na kúpu poľnohospodárskej pôdy. Tieto témy rezonovali na včerajšom (29. mája) stretnutí Agrárnej komory Slovenska (AKS) s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom v Bratislave.

Podľa slov predsedníčky AKS Heleny Patasiovej minister na predložené návrhy reagoval pozitívne a prisľúbil, že ministerstvo sa bude nimi zaoberať.

“Ubezpečil nás, že chce do dlhodobej koncepcie rozvoja poľnohospodárstva zapojiť odborníkov,” povedala Patasiová po skončení rokovania.

Pokračovala, že na stretnutí išlo o chránené vodohospodárske oblasti Žitného ostrova, kde majú poľnohospodári určité záväzky voči pestovaniu poľnohospodárskych produktov.

“Hovorili sme o budúcnosti spoločnej poľnohospodárskej politiky. Navrhli sme viazané platby na produkciu, na chov zvierat. Poukázali sme na to, že farmári by mali dostávať väčšiu podporu v hlavne v citlivých sektoroch, ktoré sa týkajú živočíšnej výroby a špeciálnej rastlinnej výroby,” priblížila Patasiová.

Podľa nej na rokovaní zdôraznili, že pre budúce generácie je veľmi rozhodujúca kúpa poľnohospodárskej pôdy občanmi SR.

“Navrhli sme, aby štátne banky poskytli poľnohospodárom na kúpu pôdy dlhodobé úvery s nízkymi úrokovými sadzbami. Podľa našich predstáv pôda bude vo vlastníctve štátu dovtedy, kým poľnohospodár nezaplatí celý úver,” podčiarkla predsedníčka.

Návrh zdôvodnili tým, že v súčasnosti viacerí poľnohospodári a nájomníci majú záujem a chceli by kúpiť túto pôdu, ale nemajú dostatok finančných prostriedkov, lebo peniaze vkladajú do bežného chodu farmárstva.

“Dlhodobý úver s nízkymi úrokmi na dobu 15 až 20 rokov by im značne pomohol. Poznamenali sme, že v rámci Európskej únie poskytnutie takéhoto úveru je bežná prax,” uzavrela Patasiová.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
1. jún 2012 11:11

úvery treba….
ale prečo zase pýtame štátne ????