Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

AKS: Programové vyhlásenie vlády je veľmi dobré, oceňujeme jeho dôraz na pôdu

AKS: Programové vyhlásenie vlády je veľmi dobré, oceňujeme jeho dôraz na pôdu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Programové vyhlásenie vlády (PVV) pre agropotravinársky sektor je vcelku veľmi dobré, len aby sa ho novému vedeniu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR podarilo aj naplniť s podporou ostatných členov vlády. Uviedla to Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska v reakcii na PVV, ktoré v nedeľu schválil vládny kabinet.

Pôda ako základný výrobný prostriedok

“Prežili sme totiž už činnosť niekoľkých vlád a pri vyskytujúcich sa problémoch sa MPRV vyhováralo na nezáujem ostatných koaličných strán,” priblížila.

AKS podľa nej oceňuje, že hlavný dôraz sa v PVV kladie na pôdu ako na základný výrobný prostriedok.

“K tomu však bude potrebné zmeniť aj existujúce zákony, ktoré sme sa pokúšali už toľkokrát novelizovať, napríklad, aby sa pôda dala nakupovať len fyzickými osobami,” podčiarkla Patasiová.

Prenajímanie pôdy by sa podľa nej malo byť umožnené maximálne do vzdialenosti 40 kilometrov od centra podnikateľského subjektu.

“Túto podmienku by mal dodržať aj Slovenský pozemkový fond (SPF). Reštituentom by sa mala vracať pôda len v tom katastrálnom území, v ktorom bola aj pôvodná pôda,” zdôraznila.

Koncepcia pre malých a rodinných farmárov

Upozornila, že prehodnotiť by vláda mala nájomné zmluvy v správe SPF a nájomníkom, ktorí nezamestnávajú minimálny počet ľudí na 100 hektárov pôdy, ako je priemer v SR, by sa mala nájomná zmluva zrušiť. Agrárnej komore Slovenska podľa Patasiovej v PVV chýba ochrana vodných zdrojov v chránených vodohospodárskych oblastiach, kde sa vyžadujú osobitné podmienky hospodárenia.

Poznamenala, že by bolo užitočné, aby sa pripravila koncepcia rozvoja pre malých a rodinných farmárov, ako aj koncepcia agrohospodárenia na lazoch.

“Teší nás taktiež, že vláda chce pre slovenských farmárov vytvoriť rovnaké podmienky, ako majú kolegovia v ostatných štátoch EÚ. K tomu však patrí aj vyššia štátna pomoc a stabilný systém zo strany SR,” doplnila Patasiová.

Podčiarkla, že veľmi dôležitou úlohou vlády bude vypracovanie národného strategického plánu v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ.

“To bude alfou a omegou aj pri zabezpečovaní sebestačnosti Slovenska základnými poľnohospodárskymi domácimi výrobkami,” dodala.

Patasiová uzavrela, že Agrárna komora Slovenska je za otvorený dialóg s vládou a bude ústretovo pristupovať k naplneniu vládneho programu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
bps
bps
20. apríl 2020 19:47

NEZABUDNIME ! A dá sa to dohľadať! …minister Jahnátek je najlepší porevolučný minister !… Gabika, čo ty robíš pre agrosektor , to nikto iný neurobil… Toľko AKS…

DoesntMatter
DoesntMatter
21. apríl 2020 13:23
Odpoveď na  bps

Áno, súhlasím, vyjadrenia HP sa nedajú inak nazvať ako: análny alpinizmus…

agrarnik z HN
agrarnik z HN
21. apríl 2020 19:53

Agrarna politická prostitúcia je pre niektoré osoby veľmi príznačné. Za peniaze urobia všetko a zapredaju aj dušu roľníckej hrdosti. Treba sa tejto škodnej toho chytro zbaviť.

aksds@aksds.sk
aksds@aksds.sk
21. apríl 2020 20:29

Milí hore uvedení zatajení kritici, ak si pamätáte v mene AKS ak bolo treba tak sme pochválili, ak bolo treba vyjadriť nesúhlas tak sme verejne prejavili. Nikdy som neobhajovala svoje osobné záujmy, ale záujmy tých kt. bolo treba. Nepodnikám (ani moja rodina) nepoberám dotácie, ale pustím sa do tvrdého boja… Celý komentár »