Aj o cenových výhľadoch z prednášky europoslanca Baca
Europoslanec Peter Baco, predniesol na januárovom stretnutí s poľnohospodármi, niekoľko zaujímavých postrehov. Ponúkame vám preto skrátený prepis jeho prednášky.
Vážené dámy, vážení páni!
Ďakujem Vám za to, že ste prišli a prejavili ste záujem o informácie člena výboru Agri EP, na súčasnú SPP a jej perspektívy. Ďakujem pánovi predsedovi Mišánikovi, ako aj pánovi primátorovi za dobré podmienky, ktoré nám pripravili.
Domnievam sa, že nemusím nikoho z Vás presviedčať o tom, že som s Vami na jednej lodi, v tejto zložitej odbytovej a cenovej situácii, ale aj v prehlbujúcej sa globálnej kríze. Tak ako mnohí z Vás, som aj ja, po roku 1989 riadil poľnohospodárske družstvo. Pamätáme si na mnohé dramatické situácie, keď sme museli vypredávať kravy aj po 5 KČS / kg, keď pre nedostatok peňazí sme polovicu platu pracovníkov „platili“ naturálne cez mäso, keď vo viacerých prípadoch družstevníci pre založenie úrody v roku 1992 priniesli z domu usporené peniaze, aby družstvo mohlo kúpiť naftu a zasiať.
Nevieme aká hlboká a aká dlhá bude globálna kríza. V každom prípade sme však minulými skúsenosťami poučení, posilnení aj pre riešenie tých najzložitejších situácií.
Okrem tejto oprávnenej sebadôvery Vám chcem podať aj ďalšie nádejné informácie. Z globálneho hľadiska je poľnohospodárstvo určite najperspektívnejšie odvetvie.
Do r. 2030 bude treba zvýšiť výrobu potravín o polovicu a do r. 2050 dokonca zdvojnásobiť. Svetový agrárny trh bude najdynamickejší aj kvôli potrebe biomasy pre nepotravinárske účely. Chcem poukázať na to, že napriek mnohým nedostatkom sú pohyby v prospech poľnohospodárskej politiky pozitívne a perspektívne. Aj pohľady novej administratívy USA na príčiny a riešenia globálnej krízy naznačujú možnosti pozitívneho zvládnutia krízy. Tieto tvrdenia sú v súlade aj s našimi záujmami a čo nás teší odrážajú naše presvedčenie a úsilie o dobré spravovanie spoločných vecí.
Na podobnom stretnutí s poľnohospodármi Nitrianskeho kraja bol predovšetkým záujem o cenové informácie pre budúcnosť. V nadväznosti na to, čo som skôr povedal, bude na ceny agroproduktov v najbližších rokoch mať najväčší vplyv nešťastná móda posledných rokov, „neviditeľnej ruky trhu,“ ktorá sama riadi trhy a ekonomiku. Bude trvať niekoľko rokov, kým svet napraví tento omyl a riadna správa trhov sa obnoví. To znamená že, v strednodobej budúcnosti rozkolísavosť cien, až násobkami hore – dole, sa môže opakovať.
Čo je dobré, že priemer cien v budúcom desaťročí oproti priemeru cien v predchádzajúcom desaťročí sa očakáva s nasledovnou dynamikou:
– pšenica, kukurica až 60%
– cukor okolo 30%
– olejnaté semená viac ako 60%
– sušené mlieko okolo 50%
– hovädzie a bravčové mäso viac ako o 20%