Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Agrorezort zavádza spoločný výkon dozoru nad dovozom obilnín z Ukrajiny

Agrorezort zavádza spoločný výkon dozoru nad dovozom obilnín z Ukrajiny
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Agrorezort zavádza nepretržitý spoločný výkon dozoru nad dovozom obilním z Ukrajiny, respektíve nad jeho tranzitom cez územie SR. Informovala o tom generálna tajomníčka služobného úradu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Zuzana Nouzovská, za účasti predstaviteľov Finančnej správy SR, Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSUP) a Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR.

„Z Ukrajiny dovezená pšenica, kukurica, olejniny alebo múky musia spĺňať tie isté kvalitatívne a bezpečnostné kritériá ako tie, ktoré produkujú naši producenti. Pristupujeme k spoločnému výkonu dozoru nad pohybom inkriminovaných tovarov na Slovensku v spolupráci s Finančným riaditeľstvom, za účasti našich kontrolných inštitúcií – ŠVPS SR a ÚKSUP-u,“ spresnila.

„Príslušníci finančnej správy budú na našej hranici plombovať všetky zásielky s obilím, ktoré budú tranzitovať ďalej. Tie, ktoré podľa dokumentov majú cieľ na Slovensku, budú kontrolované ŠVPS SR, ak je zásielka určená na potravinárske účely a pokiaľ je určená na osev a ako krmivo, skontroluje ju Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky,“ oznámila Nouzovská.

Kontrolovať sa podľa nej budú rezíduá pesticídov, iných látok a aj kvalitatívna trieda, ktorá musí byť na úrovni, ako sa požaduje od domácich pestovateľov.

„Veríme, že takto zabezpečíme kontrolu nad všetkým dovážaným obilím, nielen na ochranu domáceho, ale aj európskeho otvoreného trhu,“ dodala Nouzovská.

MPRV podľa nej v súvislosti s dovozom obilia z Ukrajiny zriadilo emailovú adresu na nahlasovanie podnetov, a to obilie@land.gov.sk.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Fero
Člen
Fero
5. apríl 2023 5:20

Teraz už robíte opatrenia ???
10 minút po dvanástej ???
Prečo ste nepožiadali o kompenzačné platby na vývoz nášho obilia ???
Takáto likvidácia nášho poľnohospodárstva, taký amaterizmus a taký diletantizmus tu ešte nebol !!!

DoesntMatter
Člen
DoesntMatter
6. apríl 2023 10:07

A táto pani sa k čomu vyjadruje? Veď jej kompetencia končí na organizovaní upratovačiek a podpisovaní priepustky k lekárovi. To už je tento rezort naozaj na hlavu? Hlavný pokladník ministerstva (GR PPA) sa vyjadruje k politike rezortu, k jeho smerovaniu a táto teta, mimochodom inštitucionalizovaná úradníčka, (GTSU) zase k dovozom.… Celý komentár »