Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Získajú slovenskí poľnohospodári odškodnenie kvôli lacnej ukrajinskej pšenici?

Získajú slovenskí poľnohospodári odškodnenie kvôli lacnej ukrajinskej pšenici?
insert_photoEuropean Union - Janusz Wojciechowski, eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka

Európska komisia chystá ďalšiu podporu pre poľnohospodárov z krajín, ktorých pestovatelia sa sťažujú na údajné zhoršenie odbytu kvôli nasýteniu trhu lacnou ukrajinskou pšenicou. Novinárom to dnes (3. apríla 2023) povedal hovorca Európskej komisie, podľa ktorého by finančná pomoc mala mať obdobný objem ako nedávno uvoľnená suma 56 miliónov eur, ktorú dostala trojica krajín.

O možnosti obnoviť clá na ukrajinské obilie sa podľa hovorcu EK v súčasnosti neuvažuje. Európsky blok sa snaží pomôcť ukrajinskému obiliu k odbytu kvôli komplikáciám spôsobenými ruskou blokádou prístavov.

EÚ pritom tiež pozastavila clá na dovoz ukrajinského tovaru. Veľká časť pšenice a ďalšie poľnohospodárske produkty preto končia na európskom trhu. Brusel je v poslednom čase pod značným tlakom kvôli hnevu únijných farmárov, ktorým prekážajú dopady lacného ukrajinského dovozu na ceny obilia.

Komisia v marci schválila uvoľnenie spomínanej sumy z krízovej poľnohospodárskej rezervy, ktorú si medzi seba rozdelia Poľsko, Bulharsko a Rumunsko. Premiéri týchto štátov a Slovenska s Maďarskom sa však minulý týždeň obrátili na predsedníčku eurokomisie Ursulu von der Leyenovú so žiadosťou o ďalšie opatrenia, prípadne priamo obnovenie ciel a kvót na ukrajinské poľnohospodárske produkty.

“Vidíme, že sú potrebné ďalšie kroky, preto pripravujeme druhý balík,” povedal dnes hovorca komisie Balázs Újvári.

Pomoc by mala byť v podobnej výške, uviedol bez toho, aby špecifikoval štáty, ktorým sa dostane.

Autor článku: spravodajca ČTK
Zdroj obrázku: European Union - Janusz Wojciechowski, eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka

4.7 3 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Andrej
Andrej
4. apríl 2023 20:22

Pšenicu nepredávajú so stratou, o podpore nemôže byť ani reči.

SHR
SHR
9. apríl 2023 10:53

Zo západu valí na nás šmejd a teraz naši múdrý vodcovia z vlády a EÚ otvorili aj ukrajinský trh odkiaľ tiež valí lacnejšie hnité obilie s toxinmi a pesticidmi. Neviem či už niekto zbadal že sem tam už domáce cesto nemá bielu ale sivú farbu, asi každý vie čo to… Celý komentár »