Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Poľský minister pôdohospodárstva oznámil demisiu, reaguje na protesty roľníkov

Poľský minister pôdohospodárstva oznámil demisiu, reaguje na protesty roľníkov
insert_photoFacebook Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Henryk Kowalczyk v strede.

Poľský minister pôdohospodárstva Henryk Kowalczyk oznámil, že podá demisiu. Informovali o tom dnes agentúra Reuters a poľské médiá. Rezignácia je reakciou na protesty poľnohospodárov v súvislosti so zvýšeným dovozom ukrajinského obilia, napísal poľský server Onet.pl. Poľskí roľníci sa sťažujú na to, že poľský trh zaplavila lacnejšia ukrajinská produkcia.

„Rezignoval som na funkciu ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, keď som videl, že základnú požiadavku poľnohospodárov Európska komisia nesplní,“ vyhlásil dnes na tlačovej konferencii Kowalczyk.

Európska komisia podľa neho zverejnila návrh na predĺženie dovozu obilia z Ukrajiny bez cla a bez kvót o ďalší rok, teda do júna 2024, píše Onet. Poľskí roľníci podľa Reuters požadovali zavedenie dovozného cla.

Podľa Onetu poľskí poľnohospodári kritizujú politiku kabinetu a vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) dúfa, že zmena na poste ministra upokojí náladu na vidieku a otvorí cestu k ďalším rokovaniam. O dovoze ukrajinského obilia do Poľska má dnes hovoriť poľský prezident Andrzej Duda so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským, ktorý pricestoval na oficiálnu návštevu krajiny.

Poľsko povolilo tranzit ukrajinských poľnohospodárskych produktov, aby pomohlo krajine, ktorá sa už vyše roka bráni ruskej vojenskej agresii. Ukrajinské obilie má byť cez Poľsko prevážané alebo v krajine skladované, aby sa dostalo na medzinárodné trhy, píše agentúra AP. Poľskí poľnohospodári však tvrdia, že ukrajinské produkty sa namiesto toho umiestňujú na poľskom trhu, čo spôsobuje pokles miestnych cien. Na podobný problém upozorňujú poľnohospodári aj v ďalších krajinách Európskej únie.

Premiéri Poľska, Slovenska, Maďarska, Bulharska a Rumunska minulý týždeň v liste adresovanom predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej navrhli obnovenie ciel a kvót na ukrajinské poľnohospodárske produkty v prípade, že prílev týchto produktov znižujúcich ceny na únijných trhoch nebude možné zastaviť iným spôsobom. EK tento týždeň uviedla, že chystá ďalšiu podporu pre poľnohospodárov z krajín, ktorých pestovatelia sa sťažujú na údajné zhoršenie odbytu, kvôli nasýteniu trhu lacnou ukrajinskou pšenicou.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: Facebook Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Henryk Kowalczyk v strede.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments