Absencia dažďa na jeseň negatívne poznamenala oziminy
Relatívne priaznivý rok 2011 z pohľadu slovenských poľnohospodárov, ktorý väčšinou priniesol štandardné úrody kľúčových letných i jesenných plodín, podľa slov tlačového hovorcu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislava Nemca skomplikovala extrémne suchá jeseň.
“Tá bola dokonca jednou z najsuchších v histórii meteorologických meraní u nás. Absencia dažďových zrážok negatívne poznamenala oziminy, ktoré kvôli suchému počasiu slabo schádzali,” uviedol Stanislav Nemec.
Najviac postihnuté boli plochy repky olejnej, ktorej výmera podľa odhadov SPPK medziročne poklesla o 5 až 8 percent zhruba na úroveň 150 tisíc hektárov. Na základe predbežných informácií časti členských subjektov SPPK možno predpokladať, že z tejto výmery bolo vážne poškodených približne 7 až 8 percent plôch. Časť z nich už poľnohospodári vyorali a o osude ostatných rozhodnú v jarnom období, pričom budú mať niekoľko alternatív. Najviac postihnuté boli Podunajská nížina, juh stredného Slovenska a Východoslovenská nížina.
Nemec informoval, že pokiaľ ide o ozimnú pšenicu, v jej prípade SPPK odhaduje medziročný nárast osevov do 2 %, teda približne na úroveň 330 tisíc hektárov. Následné dažde po ukončení vlaňajšieho jesenného sucha pomohli porastom pšenice spamätať sa, takže negatívny dopad na úrody nemusí byť taký veľký ako u repky.
Obavy však v súčasnosti vyvoláva teplý január, ktorý najmä v nížinách spôsobuje absenciu výraznejšej snehovej pokrývky. Tá sa síce v ostatných dňoch aspoň symbolicky objavila aj v južných regiónoch Slovenska, ale denné teploty 3 až 5 stupňov Celzia pravdepodobne zapríčinia, že sa z polí pomerne rýchlo stratí. Ak by potom došlo k prudšiemu ochladeniu, ktoré by v januári a februári nebolo neobvyklé, mohlo by spôsobiť vymrznutie časti ozimín, a tým aj ich nižšiu celkovú produkciu.
Na druhej strane teplá zima prináša premnoženie škodcov, v dôsledku čoho bývajú poľnohospodári nútení vynakladať viac prostriedkov na ich likvidáciu.
“Počasie sa správa čoraz nevyspytateľnejšie, preto sa v súčasnosti nedá reálne odhadovať tohtoročná úroda obilnín a olejnín patriacich spolu s kukuricou medzi najvýznamnejšie produkty slovenskej rastlinnej výroby. Počasie môže zmariť úsilie poľnohospodárov aj krátko pred zberom, takže naozaj objektívne sa dá o produkcii hovoriť až vtedy, keď sa dostane z polí do sýpok,” konštatoval Nemec.
Všetky ostatné prognózy majú v podstate len štatistický charakter a hoci môžu vplývať na cenové pohyby na burzách, často dochádza k ich korektúram, pričom odchýlky nezriedka predstavujú úroveň 5 až 20 %.