Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

EÚ sa obáva skupovania poľnohospodárskej pôdy štátmi a firmami v zahraničí

Európska únia sa obáva nastupujúceho trendu masového vykupovania pôdy zahraničnými investormi a štátmi v chudobnejších krajinách v snahe docieliť vlastnú potravinovú bezpečnosť. Povedal to tento týždeň v rozhovore pre agentúru Reuters generálny riaditeľ Direktoriátu Európskej komisie pre rozvoj Stefano Manservisi.

Ako dodal, aj keď sa predstaviteľom únie nepodarilo v tejto oblasti dosiahnuť spoločné stanovisko, majú stále väčšie obavy, že tento trend môže v budúcnosti predstavovať riziko pre rozvojové krajiny. Všetky dohody o predaji pôdy v prospech zahraničných firiem či krajín nie sú podľa neho automaticky zlé, ale objavili sa prípady, keď sa dohody uzatvorili po veľmi netransparentných rokovaniach.
„Máme veľké obavy, čo bude ďalej, pretože toto je nový spôsob vykorisťovania rozvojových krajín. Ak by k niečomu takému dochádzalo pred 30 rokmi, bol by to jedinečný dôkaz neokolonializmu,“ povedal Manservisi.

„Najchudobnejšie krajiny už roky predávajú svoje kľúčové nerastné suroviny, pracovnú silu a najnovšie aj vlastnú pôdu, z ktorej tak už nezískajú nič, ani potraviny či niečo iné,“ dodal.

K nákupom poľnohospodárskej pôdy za hranicami dochádza už niekoľko rokov, no bohatšie štáty ako Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty či Južná Kórea a Čína začali minulý rok po prudkom raste cien potravín túto pôdu vyhľadávať vo väčšej miere. Výsledkom je, že dnes sú obrovské plochy pôdy v chudobnejších štátoch, najmä v Afrike, obsadené zahraničnými investormi.

Podľa najnovšej správy medzinárodných agentúr o predaji pôdy, ktorú vydali v máji, takmer 2,5 milióna hektárov pôdy v subsaharskej Afrike od roku 2004 kúpili, či si prenajali zahraničné spoločnosti. Suma, ktorú za to zaplatili, dosiahla 919,98 milióna USD (648,92 milióna eur).

Veľké plány mala aj firma Daewoo Logistics. Na Madagaskare si chcela prenajať na dlhšie obdobie milión hektárov pôdy na pestovanie plodín. Vedenie Madagaskaru sa nakoniec rozhodlo dohodu zrušiť.

„Paradoxom je, že Madagaskar vôbec uvažuje nad predajom/prenájmom pôdy v prospech zahraničných firiem, pritom jeho ľudia zomierajú od hladu,“ dodal Manservisi.

Navyše, ako uviedli Medzinárodný fond pre rozvoj poľnohospodárstva (IFAD) a Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), pretrvávajúce obavy o potravinovú bezpečnosť a rastúca návratnosť vložených investícií do poľnohospodárstva znamenajú, že tento trend bude pokračovať.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments