Vplyv slovenského pivovarníctva na štátny rozpočet
Prípadné zvýšenie spotrebnej dane z piva nemusí priniesť do štátneho rozpočtu viac prostriedkov. Toto opatrenie by, práve naopak, v konečnom dôsledku mohlo celkové príjmy štátu znížiť. Uvedené štatistiky pochádzajú zo štúdie spoločnosti Ernst & Young. Vyplýva z nej, že pivovarníctvo má na slovenskú ekonomiku významný vplyv a prispieva k príjmom do štátneho rozpočtu inými spôsobmi, ktoré sú oveľa významnejšie ako spotrebné dane.
Okrem spotrebných daní vláda vďaka výrobe a predaju piva získava do rozpočtu až 158 miliónov eur. Prostriedky pochádzajú z príjmu z DPH v súvisiacich sektoroch ako sú pohostinstvo, alebo maloobchod a príjmy spojené s priamou zamestnanosťou 2200 ľudí. Samotné spotrebné dane z piva prinášajú do štátneho rozpočtu 58 miliónov eur.
Akékoľvek opatrenia smerujúce k obmedzeniu spotreby piva môžu mať negatívny vplyv na vývoj príjmov štátneho rozpočtu. Takým opatrením je bezpochyby aj ďalší rast spotrebnej dane. Minulá skúsenosť z roku 2003 už ukázala, že zvýšenie spotrebnej dane z piva malo za následok významný pokles celého pivného trhu na Slovensku. Objem predaného piva dramaticky klesol zo 4 850 000 hl v roku 2002, na súčasných 3 265 000 hl.
„Pri akýchkoľvek zmenách ohľadne spotrebnej dane je potrebné pristupovať k jednotlivým druhom alkoholických nápojov nediskriminačne, proporcionálne v súlade s ich obsahom alkoholu,“ dopĺňa Roman Šusták, výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.