Dolná Krupá hostí celoslovenské dni poľa
Celoštátna prehliadka poľných pokusov poľnohospodárskych plodín, ochrany a výživy rastlín, poľnohospodárskej techniky aj hospodárskych zvierat slávi 11 rokov. Aktuálny ročník po prvý raz hostí Poľnohospodárske družstvo Krupá v Dolnej Krupej.
Dvory nad Žitavou, Selice a Krupá
„Naštartovala sa nová putovná tradícia tohto podujatia. Odborná i laická verejnosť tu môže vidieť to najlepšie, čo sa týka slovenského poľnohospodárstva, osivárstva, ochrany rastlín, hnojív aj strojárstva. Takéto podujatia sú dôležité aj preto, že verejnosť môže vidieť dnešné moderné poľnohospodárstvo. Odborná verejnosť môže uzatvárať kontrakty a dohody, rozbehnúť plánovanie do budúcnosti,“ vyjadril sa riaditeľ hostiteľského agropodniku Daniel Nádaský.
Výstava sa v minulosti opakovane konala v Dvoroch nad Žitavou. Vlani štafetu prebrala obec Selice pri Šali, tento rok sa výstava opäť presunula – tentoraz po prvý raz do Trnavského kraja. Jej príprava sa začala už vlani v auguste.
„Začalo sa to samozrejme sejbou repky, nasledovala sejba ozimných obilnín, po zime jarných plodín a postupne sa vysievali všetky plodiny podľa agrotechnického termínu,“ vysvetlil organizátor Peter Hudec z vydavateľstva Profi Press.
Na výstave je viac ako 850 pokusných políčok. Odrody jednotlivých plodín vysievali v rovnakom termíne a venovali im rovnakú starostlivosť, ako plodinám na riadnych poliach.
„Napríklad len z pšenice tu máme 244 odrôd. Na políčkach môžeme vidieť aj odlišnosti v jednotlivých odrodových vlastnostiach. Šľachtitelia sa v posledných rokoch zaoberajú šľachtením odrôd, ktoré odolávajú napríklad suchším podmienkam, dodržuje sa v rámci procesu šľachtenia aj to, aby boli rastliny odolnejšie voči chorobám, aby boli výnosnejšie, a teda aby sa prispôsobovali požadovanej kvalite,“ dodal Peter Hudec.
To je dôležité aj vzhľadom na meniace sa klimatické podmienky, ktoré pociťujú aj poľnohospodári na Slovensku.
„Napríklad len tu, v Dolnej Krupej, je tento rok deficit jarných zrážok 140 milimetrov,“ uviedol P. Hudec.
Slovensko reaguje na sucho
Suchom trpia viaceré oblasti Slovenska opakovane každý rok. Výnimkou nie je ani aktuálny ročník.
„Prevládajú veľké regionálne rozdiely. Napríklad včera v Dunajskej Strede napršalo 40 mm, tu v Dolnej Krupej padlo 10 mm a na Liptove ani kvapka. Takže registrujeme veľkú nerovnomernosť,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.
Podľa neho je aj preto dôležité sledovať trendy a možnosti, ktoré osivárstvo a šľachtenie prináša.
„Aj tieto pokusné políčka sú dôkazom toho, že aj Slováci vedia šľachtiť dobré odrody repky, sóje, pšenice či jačmeňov, a je to aj istým spôsobom genetická banka pre Slovákov, aby sme do budúcnosti mali kvalitné odrody, ktoré sú čím ďalej odolnejšie napríklad aj voči spomínanému suchu,“ dodal Macho.
Na výstave sa nepredvádzajú len pokusné polia, ale aj moderná technika.
„Aj tu majú poľnohospodári možnosť vidieť, či sa tie stroje, ktoré nakupujú a investujú do nich, zlepšili napríklad vo výkonoch, v materiáloch, ako je to s cenami. Samozrejme, pre poľnohospodárov je to dôležité aj teraz, nakoľko výzva 4.1 – investície do poľnohospodárskej prvovýroby, kde sa veľmi veľa žiadateľov uchádza o peniaze, je stále otvorená,“ vyjadrila sa aj Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska.
Minister: Nová výzva smerom k precíznemu poľnohospodárstvu
Na otvorení výstavy sa zúčastnili aj predstavitelia štátu. Ich príhovory sa sústredili najmä na otázku našej sebestačnosti v produkcii potravín.
„Zdražovanie cien potravín, energií i pohonných látok by nás malo prinútiť sa zamýšľať nad dôležitosťou potravinovej sebestačnosti, ktorá je na úrovni okolo 35 až 38 percent. Urobíme všetko pre to, aby bola práca v poľnohospodárstve atraktívnejšia a zároveň dostatočne ocenená,“ vyhlásil predseda parlamentu Boris Kollár.
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan poľnohospodárom zopakoval kroky, ktoré štát chystá v rámci zlepšenia situácie v agrosektore aj v kontexte vojny na Ukrajine a rastúcich cien energií či hnojív. Patria k nim chystané mimoriadne podpory aj zvýšenie miery spolufinancovania projektov zo strany štátu.
„Veľmi rád som prevzal záštitu nad 11. ročníkom Celoslovenských dní poľa. Je to vydarená akcia s vysokou návštevnosťou. Ukazuje, že na Slovensku máme moderné poľnohospodárstvo a veľmi rád som vo svojom úvodnom slove oznámil, že na ministerstve chystáme aj výzvu na takzvané precízne poľnohospodárstvo. To bude začiatok transformácie poľnohospodárstva z tradičného odvetvia na veľmi moderné odvetvie, ktoré je ovládané veľmi vyspelými technológiami. Čiže potrebujeme aj veľmi vzdelaných ľudí, ktorí budú vedieť ovládať vyspelé technológie a verím, že aj táto akcia priláka mladých ľudí do nášho agropotravinárskeho sektora,“ dodal agrominister.
Celoslovenské dni poľa potrvajú ešte v stredu 8. júna. Na budúci rok by sa mali presunúť do Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku v Oponiciach v Topoľčianskom okrese.